Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.04.2017, 13:05

ВЕЧЕРВА ВО ДОМ НА АРМ

Филхармонијата со кинескиот виолинист Фенг

"Автентичност и Барток" е насловен вечерашниот концерт на Македонската филхармонија, во 20 часот во Дом на АРМ, со еден од водечките виолинисти во Кина Нинг Фенг.

Фенг, кој свири на виолина "страдивариус" од 1721 година, е еден од најбараните музичари и во Европа, а живее во Берлин и ја гради светската кариера.
Вечерва ќе го изведе Концертот за виолина и оркестар бр. 2 од унгарскиот композитор Бела Барток.
Под диригентство на Јерухам Шаровски од Израел, Филхармонијата ќе ја изведе и Симфонијата бр. 8 од чешкиот композитор Антонин Дворжак, еден од најзначајните претставници на музичкиот романтизам.


Текстот е прочитан 341 пати.
#
Викенд со Кјубрик, шпански и француски филмови
Танцот ми дозволува да останам своја
Ретро-комбе го рекламира "Малиот гангстер"
РОМАН НА ГОДИНАТА: Врачена наградата на писателот Давор Стојановски
Бајка со магионичарски ефекти
Создавај уметност и продавај ја
Со Пикасо во ЕУ
Скопје во 3Д филм со "Танц фест"
Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби
Скопје танцува во 3Д (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter