Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.02.2017, 13:25

Руска амбасада: Излез од политичката криза во Македонија во рамки на Уставот

Убедени сме дека излез од тешката внатрешно политичка криза која ја зафати Република Македонија може да биде најден исклучиво во рамки на постоечкото уставно поле, врз основа на општо признаените норми на демократското општество, оценуваат од Руската амбасада во Скопје во коментар за политичката состојба во Македонија.

Сите обиди за мешање во овој процес однадвор, да се наметнат вакви или онакви решенија покрај волјата на народот на Македонија, посочува Амбасада, се многу опасни и мора да бидат офрлени од страна на Светската заедница.

- Принципите на суверената еднаквост на државите, а немешање во внатрешните работи на други земји се од универзален карактер и нивното непочитување претставува грубо кршење на меѓународното право, оценуваат од Руската амбасада во Македонија, од каде нагласуваат дека Руската Федерација континуирано ја поддржува безбедноста и стабилноста на Република Македонија како независна, суверена и територијално интегрална држава.

Посочуваат дека ги сметаат за контрапродуктивни, како што наведуваат, шпекулациите на одделни политичари кои бараат причини на внатрешно политичката краза во Македонија во ривалитет меѓу големите сили.

- Таквите констатации се слични со неодговорните тврдења на извесните милитантни политичари кои пред извесно време РМ ја ставија „на линија на огнот меѓу Вашингтон и Москва“, велат од Руската амбасада.

Додаваат дека одлучно ги осудуваат обидите на надворешни сили, како што велат, да го злоупотребуваат факторот на комплицираните меѓуетнички односи за сопствени конуктурни цели. - Таквите ризични дејствија не само што не придонесуваат за изнаоѓање решение за посточеките политички разлики, туку се многу опасни за државава, и им нанесуваат голема штета на темелните интереси на РМ, а и на интересите и на соработката и на стабилноста во регионот, оценуваат од Руската амбасада во Македонија.

За ситуацијата во Македонија, на 2 февруари реагираше и руското МНР. Москва, како што беше наведено во соопштението, констатира сериозно продлабочување на политичката криза во Македонија и силно надворешно влијание.


Текстот е прочитан 944 пати.
#
Проф. д-р Гордана Силјановска: Тиранската платформа е неуставна и води кон федерализација на државата
Младите генерации излегоа „За заедничка Македонија“ (Фото)
ИЛИЕВСКИ: Загрижени родители храбро излегоа за иднината на Македонија
Претседателе, „За заедничка Македонија“ е со Вас
Во живо - „За заедничка Македонија“ 25-ти ден за унитарна Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги бие битките на Заев
Постигнат договор за Комисијата за прашања на изборите и именувањата
Анкета на ИПИС: Изборите не ја решиле кризата, потребни се нови
Нови истраги на СЈО, медиумите ги спуштија камерите
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter