Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

19.12.2016, 13:16

ОДБРАНИ ДЕВЕТ ФИЛМОВИ ЗА НАГРАДАТА ЗА НЕАНГЛИСКО ГОВОРНО ПОДРАЧЈЕ

"Ослободување на Скопје" не е во потесната листа за Оскар

Македонскиот кандидат за Оскар за неанглиско говорно подрачје "Ослободување на Скопје", во режија на Раде Шербеџија, не влезе во потесната листа на филмови за најпрестижната филмска награда.

Академијата за филмска уметност и наука, од 85 кандидати ја објави листата со 9 филмови, а петте номинирани ќе бидат објавени на 24 јануари.
Меѓу деветте филмови за кои ќе се гласа во следниот период се германскиот "Тони Ердман" на Марин Аде, рускиот "Рај" на Андреј Кончаловски, канадскиот "Само крај на светот е" на Ксавие Долан, а изненадување е, според странските медиуми, дека отпаднаа новите филмови на Педро Алмодовар "Хулиет" и "Таа" на Пол Верховен.
Свечената церемонија на доделување на оскарите е на 26 февруари.


Текстот е прочитан 539 пати.
#
Ана Пандевска е прва во две категории
Комеморацијата за маестро Ѓумар е в среда во 11 часот во МОБ
"Ничија земја" од Венеција стигна во Скопје
Наградени 13 композиции на вториот конкурсен рок за создавање класична музика
Почина актерскиот првенец Сефедин Нуредини
Замина голем човек, пријател и музичар
Почина диригентот Саша Николовски - Ѓумар
Мисо е најпродаван онлајн автор во Македонија
Краток филм на Јакимска премиерно во Трст
Игра францускиот филм сниман на обиколницата

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
10-те најпопуларни хотели на Инстаграм!
Социјалната мрежа Инстаграм ја објави листата на 10-те најпопуларни хотели...
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Плескавици од блитва
Приготвување: исчистената блитва ставете ја во вриена вода и варете ја око...
Site Meter