Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.03.2017, 13:25

НЕСЕКОЈДНЕВЕН ИНЦИДЕНТ НА ЛЕТ ОД ПЕКИНГ ЗА МЕЛБУРН

И екcлодирале слушалките во авион

АВСТРАЛИЈА - Австралиските власти предупредија за опасностите од користењето уреди што работат на батерија за време на летови откако се запалија слушалките на една патничка во авион, објави Би-би-си.

Жената заспала за време на летот од Пекинг кон Мелбурн, но ја разбудил звукот на експлозија.
Таа веднаш ги извадила слушалките, кои почнале да искрат, а потоа се запалиле и се стопиле.
Лицето на патничката поцрнело од експлозијата и огнот, а на рацете добила плускавци.
Патничката, чиј идентитет не е објавен, изјави за австралиското Биро за безбедност при транспорт (АТСБ), дека таа слушала музика кога се случила експлозијата, објави Би-би-си.
Членови на екипажот веднаш реагирале за да и помогнат и да го изгаснат огнот. Тие истуриле кофа со вода врз слушалките.
Во меѓувреме батеријата и капакот на пластичната обвивка се стопиле и се залепиле на подот.
"До крајот на летот, патниците го чувствуваа мирисот на растопена пластика, изгорена електроника и изгорена косаа, соопшти АТСБ во својот извештај.
Во извештајот не се споменува брендот на слушалки, но се наведува дека дефект на литиумските батерии е најверојатно причината што тие се запалиле.
Голем број проблеми со литиумски батерии за време на летови беа пријавени во последниве години, објави Би-би-си.


Текстот е прочитан 1123 пати.
#
Караѓорѓевиќ на сексуално лекување во Буљарица, Туѓман во кревет со маќеата
Филмски локации за светските патници
Нема добар секс со политички противник
Плавшиќ открива пикантерии по излегувањето од затворот во Хаг: Милошевиќ ја газеше Библијата, Караџиќ е најголемиот шкопен петел
Патуваме, уживаме и правиме пари
Пат околу светот за 80 дена со велосипед
15 минути дремка на секои 4 часа
Маша го прегази Путин
Од униформа во бикини
Бил гејтс чита, Бафет свири укулеле против стресот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter