Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

13.12.2016, 14:29

„Мерцедес-АМГ“ најбрзо возило со заден погон на Нирбургринг

Супер спортското купе ГТР на "Мерцедес" извозе круг на патеката "Нордшлеф" за 7 минути и 10,9 секунди, со што стана најбрз автомобил на Нирбургринг со погон на задната осовина.

Инспириран од тркачката верзија АМГ ГТ3, "Mерцедес-АМГ ГТР" на најдобар начин го покажа својот раскошен потенцијал, бидејќи преку "зелениот пекол" на патеката "Нордшлеф" пролета за 7 минути и 10,9 секунди.
Наведеното време е 10 секунди подобро од времето на "Ферари 488 ГТБ" и само две секунди полошо од времето на моќниот "Нисан ГТ-Р Нисмо", кои има погон преку двете осовини.Во категоријата на автомобилите со погон преку задната осовина, "Мерцедес-АМГ ГТР" изби пред автомобили како што се "Доџ Вајпер АЦР" (7:12.13) и "Лексус ЛФА Нирбургринг Пакиџ" (7:14.64), а во однос на најдоброто остварено време на моделот "Mерцедес-АМГ ГТС" , ГТР e побрз дури за 24 секунди.
Рекордното време е остварено во организаицја на магазинот "Спорт Ауто". Зад воланот на зелениот ГТР, чиј В8 битурбо мотор располага со 585 коњски сили, беше Кристијан Гебхард

Текстот е прочитан 1331 пати.
#
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter