Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

08.02.2017, 09:54

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија заслужува вистински невладин сектор

ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите посочува дека деновиве повторно сме сведоци како соросовите невладини т.н. граѓански организации повторно се обидуваат да се претстават како автентични и слободоумни претставници на цивилниот сектор, иако, како што велат, документите кои се појавуваат од нивната тајна комуникација потрдуваат дека не се ниту автентични, ниту слободоумни, туку се слуги на политичките интереси на СДСМ/Сорос.

- Нервозата кај соросовите невладини окупатори на граѓанскиот сектор станува се поголема. Како што на виделина излегуваат се повеќе и повеќе детали за начинот на кој мрежата на организации под контрола на СДСМ/Сорос го корумпира невладиниот сектор, така расте и паниката во нивните редови. Овие организации кои Сорос и нивниот политички партнер СДСМ ги активира на копче зависно потребите, не се претставници на граѓаните на Република Македонија, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Овие организации, се додава, не го претставуваат вистинското граѓанство во Македонија. Тие го претставуваат само оној слој на граѓани кои одлучиле да сеат магла дека се невладини, а да седат во скутот на СДСМ, на неговите пратенички листи или во извршните органи на партијата.

- Тие не се заинтересирани ниту за граѓанските права и слободи, ниту за просперитетот на државата. Тие се заинтересирани само за тоа како преку манипулирање на јавноста да ги полнат своите џебови. Овие луѓе не се граѓански сектор и не се грижат за интересите на граѓаните, се посочува во соопштението.

Македонија, се нагласува, заслужува вистински невладин сектор кој ќе ги препознае и ќе се бори за потребите на граѓаните.

- Македонија нема потреба од платеници кои за туѓи политички интереси и агенди ќе вршат насилни кампањи против волјата на мнозинството. Затоа во Македонија е неопходен процесот на десоросоизација кој започна и од кој враќање нема, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ


Текстот е прочитан 834 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter