Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

04.01.2017, 12:23

ВО ВЕЛЕС ПРОМОЦИЈА НА 6 КНИГИ СО БРАЈОВО ПИСМО И НА ТРИ АУДИОКНИГИ

"Буре барут", "Сердарот", "Странецот" достапни за слепите лица

Девет книги наменети за слепите лица и за лицата со оштетен вид, беа промовирани во локалната библиотека "Гоце Делчев" во Велес.

Шест книги со Брајово писмо и три аудиокниги. Со ова се збогатува малиот фонд книги наменети за слепите лица и за лицата со оштетен вид во Македонија.
"Овие Брајови книги се од национално значење, ги користат слепите лица. Среќен сум што во нашата библиотека книгите никогаш не се на број или постојано некоја е кај наш читател. Со ваков тип проекти го осветлуваме неколкудеценискиот мрак за слепите ", рече Тони Пајдаков, секретар на Здружението на слепите од Велес.
Отпечатени се "Буре барут" од Дејан Дуковски, "Итар Пејо" од Стале Попов, "Маслинови гранчиња" од Глигор Поповски, "Орхан" од Неџати Зекирија, "Шеќерна прикаска" од Славко Јаневски и "Сердарот" од Григор Прличев. Издадени се и аудиокнигите "Странецот" од Албер Ками, "Гоце Делчев" од Ванчо Николески и "Судбината на човекот" од Михаил Шолохов. Дел од нив, бидејќи се лектирни изданија, ќе му бидат подарени на училиштето за деца и младинци со оштетен вид "Димитар Влахов" во Скопје. Промовиран беше и 64. број на звучното списание "Зрак".Печатењето на Брајовите книги е финансирано од Општина Велес, додека аудиокнигите се со поддршка на Министерството за култура. Здружението на слепи лица од Велес досега, заклучно со овие нови шест наслови, има издадено 27 книги на Брајово писмо. Дел од книгите заврши на полиците во велешката библиотека "Гоце Делчев".
"Драго ми е што полиците со книги со Брајово писмо се полнат, но и има читатели што ги користат. Годинава издадовме и три нови звучни книги, на што сме многу горди. Не запираме тука, продолжуваме со снимање нови изданија, и планираме овој тренд кој постои во светот, да продолжи", изјави Игор Крајчев, директор на локалната библиотека.
(П.П.)


Текстот е прочитан 375 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter