Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

14.03.2017, 16:04

ВМРО-ДПМНЕ: Заев јавно да се откаже од тиранската платформа и намерата да формира тиранска влада

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека Трифун Костовски подло и недолично ги навредил и понижил Македонците со потекло од Егејска Македонија, спорејќи им го правото да застанат во одбрана на државните и национални интереси.

Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција во седиштето на партијата оцени дека ваквите антимакедонски изјави кои задираат во единството на националното ткиво, почнале откако, вели, Зоран Заев и СДСМ ја отвориле пандорината кутија со ставање на маса за тргување на највисоките државни и национални интереси.

- Неговата изјава доаѓа во ист момент со изјавата на албанската пратеничка Месила Дода. Таа му порача на Зоран Заев дека доколку се повлече од тиранската платформа ќе се собереле сеалбанските политички сили за да помогнат да се одржел референдум за Илирида. Неколку денови претходно, соработници на расколникот Зоран Вранишковски побараа од Заев да отворел истрага против Македонската православна црква и да ја забрани, изјави Данев.

Тој посочи дека врв на сите овие напади врз највисоките државни и национални интереси биле настапите на главниот реформатор во тиранската влада што сака да ја формира Заев и негов партнер во настапите пред албанската дијаспора Зијадин Села, кој, рече, го оспори и негираше македонскиот идентитет со тврдење дека не сме постоеле пред 100 години.

- Ова однесување е срамно, недостојно и мора да запре. Зоран Заев и СДСМ мора час поскоро да ја сфатат сериозната закана за Македонија која постои од тиранската платформа. Зоран Заев и СДСМ колку и да се уценети за своите криминали треба да застанат зад унитарна и мултиетничка Македонија, а не да најавуваат дебати и експертизи на партиски експерти за точките од платформата. Излезот од ова е јасен. Зоран Заев јавно да се откаже од тиранската платформа и намерата да формира тиранска влада под диктат на политички точки пишувани во странска држава. Во таков случај ВМРО-ДПМНЕ ќе му ја даде поддршката за влада која тој ќе ја состави и води, рече Данев.

Второто излезно решение, додаде тој, се предвремени парламентарни избори заедно со локалните на кои граѓаните ќе се произнесат што мислат и за тиранската платформа, а не да бидат постизборно измамени со етнички платформи кои ја разнебитуваат државата и го уништуваат мултиетничкиот карактер на македонското општество, претворајќи ја Македонија во бинационална држава.


Текстот е прочитан 342 пати.
#
„За заедничка Македонија“ пред штабовите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
ЕК: Отворањето на преговорите зависи од Европскиот совет, не од нас
Регионална конференција за Балканската бегалска рута
Пратениците се вратија во собраниските клупи
Потврда од Албанија: Платформата од Тирана е масло на Еди Рама
(КОЛУМНА)Латас: Порно
На нозе и Македонците во Швајцарија
И овој викенд, наместо протести музички хепенинзи
ЕУ нуди работа за молери и камионџии од Македонија
Преспа е совршен пример на победа за одржливиот развој

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Компири во сол
Приготвување: компирите истријте ги со остра четкичка, измијте ги добро и ...
Site Meter