Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.03.2017, 13:38

Во проектот на Илинден се вклучија и учениците

Со зеленило против загадувањето

Учениците и наставниот кадар од ОУ "Гоце Делчев" се вклучија во проектот "Со зеленило против загадувањето" кој, во организација на Општина Илинден, ќе се реализира овој месец.

Целта е кај учениците да се развива екосвеста за чување на животната средина и зачувување на сопственото здравје. Учениците го уредуваа училишниот двор и садеа цвеќиња, а било опфатено изразување и творење на тема екологија и ликовни творби "Преку слика до почист и поубав свет".
"Со проектот за раззеленување, опфатени се 20 локации на површина од 60 000 квадратни метри каде што е предвидено да бидат засадени 1 000 садници, со што ќе се даде значаен придонес во заштитата на животната средина и обезбедување почист воздух", велат од Општина Илинден.
Во реализацијата на проектот се вклучени граѓани, ученици, младинци, пензионери, бизнис секторот, општинските комунални претпријатија и општинската администрација.


Текстот е прочитан 557 пати.
#
Изградбата на Конгресниот центар ќе стартува во септември
Побелеа коњите во фонтаната на "Филип Втори"
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter