Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

29.06.2016, 23:09

"Мерцедес" го претстави хардкор тркачот "АМГ ГТ Р"

"Мерцедес" го искористи традиционалниот фестивал на брзината, "Гудвуд", за да ја претстави хардкор верзијата на својот суперспортски модел "ГТ", кој сега ја носи и ознаката "Р".

На претставувањето беше присутен светскиот првак во Ф-1, Луис Хамилтон, а највпечатлива е зелената грин хел мањо боја.
Во однос на досега најсилниот"ГТ С", Р-верзијата доби нови турбополначи, како и ремапиран компјутер на моторот и поголем степен на компресија. Резултат на тоа се 580 КС, што е за 75 КС повеќе во однос на "ГТ С".
Седумстепениот АМГ-менувач доби нешто подолг прв степен на пренос, како и пократка седма брзина, а истовремено е скратен и финалниот пренос.
"Мерцедес АМГ ГТ Р", освен со предните, ќе се управува и со задните тркала! Под брзина од 100 км/ч, задните тркала ќе се движат во спротивна насока од предните до 1,5 степени за да се зголеми агилноста, додека над 100 км/ч, задните ќе ги следат предните за да обезбедат стабилност.
"ГТ Р" до 100 км/ч стигнува за 3,6 секунди, а тракцијата ја обезбедува не само електронскиот "шпер" диференцијал туку и огромните "мишелин" задни пневматици со димензија од 325/30Р20. Купувачите можат да се одлучат за карбонско-керамички дискови со пречник од 402 мм.
Инженерите се потрудија Р-верзијата да има максимално олеснување (1.554 кг) и да ја зголемат силата во 4,0-литарскиот В8-мотор за да може без грижи да застане на стартот со конкурентните модели на "911" и "Р8" на "Порше" и на "Ауди". "ГТ Р" забрзува за 3,5 секунди, а максималната брзина е сместена на 318 км/ч.


Текстот е прочитан 1915 пати.
#
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter