Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.03.2017, 13:37

СИНДИКАТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ:

Најголем проблем во Финска се високите плати

ФИНСКА - Финските синдикати предупредуваат дека високите плати во оваа земја претставуваат проблем на конкурентноста на стопанството.

Вели Мати Матила, претседателот на Конфедерацијата на финската идустрија вели дека платите на вработените во оваа земја се за 10 до 15 проценти поголеми во однос на некои други развиени земји на Европската унија.
Матила смета дека Финска мора да продолжи со политиката на умерени плати и да ги преземе потребните мерки за да ги намали трошоците на трудот за да фати чекор со клучните ривали, како што се Германија и Шведска.
Сепак, одредени синдикати предупредуваат дека политиката на умереност на платите би можела дополнително да го искомплицира претстојниот круг на колективни преговори во одредени сектори.
И аналитичарите сметаат дека барањата за пониски плати се премногу наивен пристап со кој се промовира духот на соработка, бидејќи тоа може да има негативно влијание врз развојот на економијата во земјата.


Текстот е прочитан 1110 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
Јапонскио производител ја претстави новата генерација на "Икс В", но надво...
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
Освен обележувањето на 60-годишнината од појавувањето на "фијат 500", или ...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter