Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

13.03.2017, 15:13

Запленети девизи на Табановце и на Богородица

При личен претрес, кај тројца македонски државјани се откриени 23 000 евра. Тие со автомобил сакале да ја напуштат државата, преку граничниот премин Табановце. Во џебовите од јакните на двајца од патниците биле пронајдени по 9 900 евра, а во рачна чантичка на третиот патник биле пронајдени 9 200 евра. Согласно со законските прописи, на патниците им биле вратени по 2 000 евра, износ што резидент може слободно да го изнесе од државата, а привремено биле задржани по 7 900 евра од двајца патници и 7 200 евра од третиот патник. Против патниците се поднесени барања за поведување прекршочни постапки.

"3 700 евра биле откриени при личен претрес на грчки државјанин, кој, како пешак ,се пријавил за влез во државата, на граничниот премин Богородица. Патникот пријавил дека носи 10 000 евра, но во џебовите од неговите панталони биле пронајдени 13 700 евра. Согласно со законските прописи, на патникот му биле вратени 10 000 евра, износ што може слободно да се внесе во државата, а за сторениот прекршок е поднесено барање за поведување прекршочна постапка.


Текстот е прочитан 1173 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter