Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

11.04.2017, 11:23

Едно лице приведено за грабежот на над два милиони евра во кеса од НЛБ банка

Едно лице е приведено во врска со грабежот што се случи вчера во НЛБ банка. Лицето е приведено во Полициската станица Кисела Вода синоќа околу 19.00 часот, а полицијата презема мерки за целосно документирање и расчистување на случајот.

Од МВР информираат дека грабежот е пријавен вчера во 16:58 минути од страна на Д.П., директор на Трезор на НЛБ банка.

Грабежот, според пријавата, е извршен од Б.С. (40), вработен во НЛБ банка, кој од трезорот на банката во Скопје украл 2 милиони франци и 270 илјади евра и избегал.

НЛБ Банка: Средствата на клиентите се безбедни

Управниот одбор на НЛБ Банка во врска со грабежот денеска информира дека средствата на нивните клиенти се безбедни и оти ги има преземено сите мерки за осигурување на своите редовни активности.

- Согласно информациите, кои се проширија во јавноста за истрагата за инцидент настанат во НЛБ Банка АД Скопје, она што е најважно е да ве информирам и ве уверам дека сите наши клиенти и колегите вработени на нашата банка се сигурни. Сите средства на нашите клиенти се апсолутно безбедни и клиентите не треба воопшто да се загрижени. Банката ги има преземено сите мерки за осигурување на своите редовни активности, изјави Антонио Аргир, претседател на Управниот одбор на НЛБ Банка АД Скопје.

Од Банката информираат дека соработуваат со надлежните власти и се надеваат на брз и позитивен исход од истрагата.

- Како не би го попречувале напредокот на истрагата, во овој момент не би можеле да коментираме повеќе за настаните се до крајот на истата, сепак сите понатамошни информации треба да дојдат од надлежните истражни органи, вели Аргир во неговата писмена изјава.

Настанот, според Аргир, нема влијание на секојдневното тековно работење на банката.


Текстот е прочитан 4256 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter