Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

02.02.2017, 14:03

Време е за готвење

Печени компири со сланина

Потребно:

1 кг компири
100 г сланина тенко исечена
50 мл масло
200 г кромид
1 лажица зачинал

Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, посипете ги со зачиналот и добро измешајте ги. Смесата ставете ја во намастено тавче, па печете ја околу 20 минути во загреана рерна на 200 степени. Потоа, врз компирите и кромидот распоредете ги парчињата сланина и продолжете со печењето уште околу 20 минути на 180 степени.


Текстот е прочитан 11302 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter