Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

28.02.2017, 14:16

Потврдена доживотната казна затвор за извршителот на двојното убиство во хотелот „Император“ во Охрид

Основниот суд од Охрид денеска ја потврди казната „доживотен затвор“ за Бојан Петрески од Охрид, осуден за двојното убиство што се случи во угостителскиот објект „Император“ во Охрид во август 2014 година.

Петрески првестепено беше осуден на доживотна казна затвор од Основниот суд во Охрид за убиство на Ромео Ѓизелоски (38) и Васил Ристески (56).

На денеска објавената повторна одлука Судот го прогласи виновен Петрески и за второто дело за кое беше товарен „недозволено поседување оружје и распрскувачки материјали“, за што му одреди казна затвор од пет години, осносно севкупна казна доживотен затвор.

Инаку, повтореното судење беше спроведено на барање на Апелацискиот суд, поради забелешка на одбраната на обвинетиот дека при првото изракување на казната не било земено предвид медицинско-судско вештачење на психолошката состојба на обвинетиот.

Судскиот совет во повтореното судење процени дека целосно било земено предвид стручното вештачење кое покажало дека обвинетиот во времето на извршување на делото бил здрав и пресметлив.


Текстот е прочитан 1362 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter