Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

14.03.2017, 14:14

Груевски: Создаваме можности и градиме подеднакво за сите граѓани

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска на својот Фејсбук профил најави дека првата фаза од примарниот гасовод од Скопје преку Тетово до Гостивар треба да заврши во следните година и пол до две доколку работите се одвиваат со актуелната динамика.

- Дури и во овие моменти кога се отворени сериозни прашања и предизвици во земјата, суштински важни за нејзиното понатамошно постоење и начин на функционирање, ВМРО-ДПМНЕ се труди Македонија да оди напред и да го испорача тоа што го вети на народот и на сите граѓани не делејќи ги по етничка, верска, политичка или било каква друга основа. Додека Заев работи на залажување на албанските граѓани со понуди од кои квалитетот на нивниот живот нема да се подобри, ВМРО-ДПМНЕ реализира конкретни работи, им овозможува на Македонците, Албанците, Турците, Ромите, Србите, Бошњаците и Власите во полошкиот регион да добијат примарен гасовод за доток на природен гас, напиша Груевски.

Веднаш потоа се планира почетокот на следната фаза која опфаќа изградба на гасоводот до Кичево со кој граѓаните и компаниите од оваа општина ќе добијат природен гас.

- ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани им нуди многу конкретни работи кои ќе го подобрат животот, ќе ги намалат трошоците за домаќинствата и компаниите, ќе го поттикнат бизнисот и ќе привлечат повеќе фабрики и капацитети кои ќе отвораат нови работни места. Достапноста на гас ќе влијае и за поеколошки чиста животна средина и директно ќе влијае за намалување на загадувањето на воздухот. Истовремено тој ќе биде од корист и за земјоделците кои со енергија од природниот гас ќе имаат можност по пониски трошоци да ги затоплуваат своите оранжерии, вели Груевски.

Тој додава дека ова е нивно изборно ветување за полошкиот регион и потсетува дека веќе се работи и на гасоводот Штип - Неготино каде градежните работи се повеќе од 50 проценти завршени. Овие два примарни гасоводи се во вкупна вредност од 45 милиони евра.

- Реализацијата на ваквите и многу други проекти, остварувањето на политики кои се за сите граѓани е и порака до сите кои сакаат да ја растурат земјата дека нема да им се дозволи тоа, ниту да го урнат соживотот во Македонија, преку делби, поделби, отворање на прашања кои не се предмет на соживот туку извор на конфликтност. ВМРО-ДПМНЕ понатаму ќе продолжи да гради и создава, да исполнува ветувања од кои корист ќе имаат сите граѓани на Македонија, и Македонците, и Албанците и сите останати, нагласува Груевски.

Апсолутна невистина е, вели Груевски, дека ВМРО-ДПМНЕ има нешто против одредени заедници во Македонија. - Ние создаваме можности за сите и градиме за сите. ВМРО-ДПМНЕ се грижи за сите. Тоа не разликува од СДСМ. Тие се расфрлаат со нереални ветувања и никогаш не ги исполнуваат. ВМРО-ДПМНЕ ветува реално и реализира без остапување, пишува Груевски на својот Фејсбук профил.


Текстот е прочитан 900 пати.
#
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје
ВМРО-ДПМНЕ: Заев не смее да тргува со националните интереси
СДСМ: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да не ги кочат парламентарните процедури
Димитриев: Нови и брзи избори единствен излез од кризата
Илиевски: Иванов вчера ни донесе голема победа
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
„За заедничка Македонија“ во одбрана на слободните медиуми
Хан: Брзо формирање влада и воздржување од разгорување меѓуетнички тензии
СДСМ: Мирен транфер на власта низ институциите на системот
Светот користи нови, а ние се враќаме на застарените инсулини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
Јапонскио производител ја претстави новата генерација на "Икс В", но надво...
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
Освен обележувањето на 60-годишнината од појавувањето на "фијат 500", или ...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter