Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

28.02.2017, 12:55

„Труст“ нов предмет на Специјалното јавно обвинителство

Специјалното јавно обвинителство денеска објави нова финансиска истрага под името „Труст“ која се однесува на добивање тендер за ископ на јаловина и јаглен во Суводол, а во која се сомничат три физички и три правни лица.

Како што образложи специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи истражната постапка покажува дека еден конзорциум со фалсификувана документација добил тендер и потоа анекс на договорот при што заработил 17.235.772 евра.


Опфатени се управителите на Трансмет, Силекс неметали и Вато Доо Студеничани, кои за учество на тендер објавен на 7 октомври 2011 година, како што рече Фетаи, доставиле невистинита документација за сопственост на механизација.

- Постои основано сомние дека заради изигрување на постапката за доделување договор кон пријавата за учество во првата фаза од тендерот доставиле невистинита документација за сопственост на механизација, рече обвинителката Фетаи.

На денешната прес-конференција специјалната јавна обвинителка Катица Јанева информираше дека е проширена истрагата за предметот „Титаник“ за 17 лица и за повеќе кривични дела. Образложи дека тоа се должи на тоа што по преслушување на аудио фајловите е утврдено дека има повеќе лица кои се инволвирани во овие кривични дела.


Специјалното јавно обвинителство досега покрена истраги за случаите „Тортура“, „Титаник“, „Транспортер“, „ТНТ“, „Тврдина“, „Трезор“ „Топлик“, „Тендери“ и „Таргет“.


Текстот е прочитан 2991 пати.
#
Нека ми го вратат детето тие што ги штитат кучињата скитници
Куче искаса четиригодишно дете
Газда и вработен со ножици расчистувале долгови
Полицијата трага по напаѓачот на возачот на турскиот амбасадор во Македонија
Претепани тројца скопјани
Инцидент во Куманово по протестниот марш
"ДИВО НАСЕЉЕ": Обвинет не го признава Обвинителството
Кривични пријави за четири лица што фрлија Молотови коктели врз Музејот на Албанската азбука во Битола
На 20-годишник од гостиварско Ѓурѓевиште под кревет полицијата му пронашла три пиштоли
Царината откри измами и заплени девизи, фалсификати ...

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter