Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.02.2017, 12:43

За албанскиот премиер Рама „не е важно кој ќе формира влада во Македонија, туку албанската платформа“

Албанскиот премиер Еди Рама продлужува со коментарите за последните случувања во Македонија.

Гостувајќи во телевизјата Клан Косова порачува дека Македонците треба да знаат дека Македонија не може да постои без Албанците.

Рама зборува и за платформата на Албанците, потпишана во Тирана, која, според него, не е провокација. Притоа негира дека се меша во внатрешните работи на Македонија и рече дека не му е важно дали Груевски или Заев ќе ја формираат новата влада, туку прифаќањето на албанската платформа.

Според него, платформата не е провокација, туку платформа која произлегува од Охридскиот договор. Во таа насока, тој оцени дека го цени придонесот на лидерот на ДУИ Али Ахмети.

На интервјуто за Клан Косово, покрај Рама, беше и косовскиот претседател Хашим Тачи. Тој изјави дека Албанците во Македонија се дискриминирани, иако како што рече, се клучен фактор во изградбата на државата. Сличен став имаше и Рама кој претходно, за албанските медиуми оцени дека Албанците во Македонија не се малцинство, туку државотворен фактор за опстанокот на земјата.


Текстот е прочитан 1027 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter