Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

25.01.2017, 14:22

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ТРАЈАНОВСКИ ДАДЕ ОТЧЕТ ЗА СРАБОТЕНОТО ЛАНИ

Градот сработи капитални проекти во сите 10 општини

Градоначалникот Коце Трајановски ја оцени како успешна 2016 за Градот Скопје, потенцирајќи дека со реализираните проекти значително се подобрил квалитетот на животот на жителите.

Тој на вчерашниот брифинг даде отчет за сработеното лани и ги најави поголемите проекти за оваа година.
"Реализиравме голем број капитални проекти во сите 10 општини. Во Општина Кисела Вода ги започнавме реконструкцијата и проширувањето на третата фаза на булеварот "Борис Трајковски", на потег од Стаклара до влезот на Пинтија, проект кој целосно ќе се реализира оваа година. Во 2016 година го започнавме и проектот за пробивање на булевар "Србија", а ја реконструиравме улицата "Народни херои". Во Општина Аеродром ја почнавме изградбата на булевар АСНОМ и втората фаза од проектот за реконструкција и проширување на булевар "Трета македонска бригада". Го изградивме и паркот кај последната автобуска станица број 5", рече Трајановски.
Во Гази Баба минатата година, како што истакна, го изградиле најголемиот кружен тек во Скопје помеѓу улиците "16 македонска бригада" и "Коце Металец", како и натпатникот на булеварот "Александар Македонски", помеѓу населбите Инџиково и Хиподром, а завршена е и првата фаза од проектот за проширување на улица "Маџари". Трајановски рече дека во Општина Чаир ја започнале реконструкцијата на булеварот "Христијан Тодоровски - Карпош", во делот на Чаир, а во тек се градежните работи за изградба на атмосферска канализација на улиците "Џон Кенеди" и "Кемал Ататурк".Во Бутел е започната изградбата на булеварот "Христијан Тодоровски - Карпош", на потегот од крстосницата со булеварот "Босна и Херцеговина" до улицата "Натанаил Кучевишки", а во Шуто Оризари е почнат проектот за изградба на нов водоснабдителен систем. Во Ѓорче Петров , Градот го реализираше проектот за пробивањето на булеварот "Партизански одреди", од кружниот тек кај Порта Влае до кружниот тек кај црквата "Свети Петар и Павлее, додека во Општина Сарај е реконструирана улицата број 5, како и главната улица во Шишево, а започната е обновата на првиот дел од главната улица во Сарај.
"Во Општина Карпош, во 2016 година ја започнавме изградбата на фекалниот колектор по должината на булевар 'Партизански одреди' и проширувањето на крстосницата меѓу булеварот 'Митрополит Теодосиј Гологанов' и улицата 'Васил Чакаларов'. Минатата година го изградивме и третиот дел од паркот Македонија. Во Општина Центар во 2016 година ја започнавме првата фаза од проектот за реконструкција и проширување на улицата 'Тодор Александров', која треба да заврши годинава", додаде градоначалникот Трајановски.
Како поголеми проекти кои треба да се реализираа годинава, Трајановски ги издвои проширувањето на булевар "Митрополит Теодосиј Гологанов", изградба на улицата "Есенинова", која ќе ги поврзе Кисела Вода и Аеродром, проширување на пластичарската улица, проширување на булевар "Александар Македонски", како и изградба на кружен тек кај "Хубо маркет".(А.А.)


Текстот е прочитан 805 пати.
#
Изградбата на Конгресниот центар ќе стартува во септември
Побелеа коњите во фонтаната на "Филип Втори"
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter