Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

24.01.2017, 13:49

Пиперката - храна и лек

Пиперката кај нас е мошне омилена храна.

Без ајвар, пинџур или печени пиперки не може да се замисли домашната зимница. Повеќе се јаде преработена отколку свежа, но таа е добра за нашето здравје, а често е и вистински лек. Таа ги содржи витамините Б1 и Б2, но е еден од главните извори на витамин Ц.
Ако пиперката е помесеста, посочна, поголема, позрела и поцрвена, тогаш има и повеќе витамини и провитамини и е полековита. Во зелената пиперка има помалку витамини и кетонски соединенија, а во црвената има повеќе каротин.


Текстот е прочитан 2437 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter