Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.08.2016, 14:04

„Тесла Моторс“ ќе произведува и електричен минибус

Првиот човек на „Тесла Моторс“ Илон Маск, изјави дека електричното урбано возило за превоз на поголем број патници ќе се темели на платформата на „Модел Х“.

Кога кон средината на јули Маск ги изложи деталите за новиот „мастер план“, покрај електричниот камион го најави и „урбаното возило за превоз на поголем број патници“. Тогаш тој изјави дека станува збор за електричен автобус.
Сепак, како што открива „Јалопник“, Маск мислел на електричен минибус. Шефот на „Тесла Моторс“ на Твитер ја потврди оваа информација и додаде дека ова возило ќе ја дели механичката платформа со кросоверот „Модел Х“.
Маск верува дека минибусите поради помалите дименизии и подобирте маневарски можности ќе биде многу повеќе практично за сообраќајниот метеж во споредба со класичните автобуси.
Засега не е познато кога електричниот минибус на „Тесла“ може да се најде на улиците на американските градови, но се претпоставува дека поради реализација на другите планови тоа нема да биде можно пред 2020 година .


Текстот е прочитан 4036 пати.
#
Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Масовен марш и денеска „За заедничка Македонија“: Остануваме на улиците колку што е потребно! (ФОТО)
Сибир се стопи (Жешко фото)
Околу 1.500 вљубеници во зимските спортови во оскудна облека се собраа на ...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter