Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.02.2017, 13:53

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е една од најмалку задолжените земји во Европа

ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на денешните обвинувања од СДСМ за задолженоста истакнува дека Македонија е една од најмалку задолжените земји во Европа.

- Македонија и покрај желбите на СДСМ да се случи грчко сценарио е земја која со години наназад е поздравувана од страна на релевантни меѓународни финансиски институции за успешно менаџирање на јавниот и државниот долг. Македонија денес е една од најмалку задолжените земји во Европа и покрај европската должничка и светската економска криза, што е резултат на успешните економски политики кои ВМРО-ДПМНЕ ги презема, се наведува во реакцијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ посочуваат дека обвинувањата на СДСМ се побиваат со податоците коишто ги објавува Министерството за финансии за расходната и приходната страна на Буџетот, како и за долговите.

- Впрочем сега граѓаните може да видат каде завршуваат парите, за разлика од времето на СДСМ кога само во мандатот 2002-2006 потрошија милијарди евра народни пари, а камен на камен не оставија,се вели во реакцијата и се додава дека во времето на ВМРО-ДПМНЕ изградени се три автопати, училишта, градинки, се доделуваат субвенции, стипендии.....


Текстот е прочитан 664 пати.
#
„За заедничка Македонија“ пред штабовите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
ЕК: Отворањето на преговорите зависи од Европскиот совет, не од нас
Регионална конференција за Балканската бегалска рута
Пратениците се вратија во собраниските клупи
Потврда од Албанија: Платформата од Тирана е масло на Еди Рама
(КОЛУМНА)Латас: Порно
На нозе и Македонците во Швајцарија
И овој викенд, наместо протести музички хепенинзи
ЕУ нуди работа за молери и камионџии од Македонија
Преспа е совршен пример на победа за одржливиот развој

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Компири во сол
Приготвување: компирите истријте ги со остра четкичка, измијте ги добро и ...
Site Meter