Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.04.2017, 06:48

ИЗЛОГ

Брод

Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет...

Има најубав поглед на свет.
Кога ќе се качите на бродот за Санторини или на животот.
Околу вас само синило, долу море, горе небо.
Тишина ако се искачите на врвот.
На бродот или на животот.
Понекогаш е добро да се осамите, а понекогаш без да сакате сте сами на крилата на успехот.
Додека пловите на бродот за Санторини или на животот, ќе видите понекој галеб на небото, едрилица во далечина, ќе го слушнете само моторот, и траги од брановите што ги остава зад себе.
Во еден момент сфаќате дека можеби е тоа што го сакате и ви треба.
Нешто малку, а едноставно, наспроти многу и комплицирано.
Бродот ви го дава на дланка целиот свет ако сте подготвени да среќавате патници, некогаш насмеани, некогаш нервозни, во двојка, со деца или со домашни миленици, храна на која не сте навикнале, ама сакате да ја пробате, или да сркнете добро кафе какво што нема дома.
Бродот понекогаш има крајна дестинација, а понекогаш посакувате пловењето никогаш да не заврши.
Некој вели дома си е дома, а некој сака пат во непознато.
Еден е животот.
Качете се на бродот за Санторини и откријте што сакам да ви кажам.
Сте заслужиле да го видите едното од петте најубави места во светот.

l.sabit@vest.com.mk

 


Текстот е прочитан 912 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter