Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.03.2017, 13:36

ДИПЛОМАТСКАТА ВОЈНА НА ТУРЦИЈА И ХОЛАНДИЈА НЕ СТИВНУВА

Анкара: Апелот од ЕУ до Турција е безвреден

ТУРЦИЈА, 15 март (Дојче веле) - Турција го отфрла апелот од ЕУ за деескалација, ги замрзнува дипломатските односи со Холандија. Ердоган првпат вербално ја нападна лично и германската канцеларка Меркел.

"Кратковидото соопштение на ЕУ за нашата земја нема никаква вредност", соопшти турското Министерство за надворешни работи.
Брисел од Анкара побара "да се воздржи од пребрзани изјави и постапки кои се закануваат натамошно да ја заострат ситуацијата". Турскиот претседател Ердоган на властите во Холандија, како и претходно на Германија, во спорот околу откажаните јавни настапи на турски политичари, им префрли употреба на нацистички методи.
Турција посегна по невообичаено остри мерки во дипломатскиот спор со Холандија, анулирајќи ги сите закажани средби на високи по ранг претставници на Анкара со холандски претставници, сс додека "Холандија не го поправи она што се случи деновиве и не се извини писмено".
Холандскиот амбасадор во Анкара, кој моментно не се наоѓа во Турција, засега не е пожелен таму. Холандскиот премиер Руте категорично отрфла потреба од свое извинување и инсистира тоа да го направи Анкара. Холандските власти на викендот не му дозволија влез во земјата на турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу и настап на митинг во функција на агитирање за претстојниот референдум за уставни промени во Турција, а турската министерка за семејство Каја, со полициска придружба беше испратена до германската граница.


Текстот е прочитан 470 пати.
#
Напад во метро во Франција, тројца ранети
Ердоган: За мене Европа ќе биде „нацистичка“ се додека ме нарекува „диктатор“
За Европа: 60 свеќи за радување или 60 свеќи за тагување?
Колку се богати француските претседателски кандидати
Тилерсон лично бара Црна Гора да влезе во НАТО
Обновено - Петмина загинати и 40 повредени во нападот во Лондон
Лекс Ердоганис
Кој ќе ги наследи милијардите на Рокфелер?
Господарите на милијардите
Брегзит почнува на 29. март

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter