Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.04.2017, 14:00

КАКО УСПЕШНИТЕ БИЗНИСМЕНИ ВО СВЕТОТ СЕ СПРАВУВААТ СО НАЈЧЕСТАТА "БОЛЕСТ"

Бил гејтс чита, Бафет свири укулеле против стресот

САД - Директорите и основачите на големи успешни компании се под стрес на секојдневното живеење како и секој од нас и сите имаат различни начини за справување со тешките моменти.

Најуспешните луѓе ги споделуваат нивните методи за ослободување на стресот од работата.

Бил Гејтс чита пред спиење

Коосновачот на Мајкрософт, Бил Гејтс сака да да се опушти со читање пред спиење најмалку еден час, без разлика колку доцна легнува. Во интервју за списанието Фортјун, Гејтс сподели и еден совет што го научил од Ворен Бафет во врска со поедноставување на животот.
"Неговата способност да ги разгради нештата, да се фокусира на она што е најважно, да мисли на најосновните работи, тоа е неверојатно. Треба да си посебен гениј да можеш да го направиш тоа", рече Гејтс.Ворен Бафет свири на укулеле

Ворен Бафет, еден од најуспешните инвеститори во светот, има многу хобија. Ужива да свири укулеле и има настапено во живо на вести.
Според едно истражување на Универзитетот на Калифорнија, активности што ментално ве стимулираат, како учење да свирите на инструмент, помага во намалувањето на стресот.

Шерил Сендберг го исклучува телефонот навечер

Оперативната директорка на Фејсбук, Шерил Сендберг вели дека не е во прашање тоа што го пртавите, туку што не правите. Таа се труди да се дистанцира од социјалните мрежи и проверување на електронската пошта и затоа навечер го исклучува телефонот.
Таа вели дека на тој начин ништо не ја вознемирува во текот на ноќта и може мирно да се наспие, што и помага да се справи со стресните ситуации во текот на денот.

Елон Маск директно се соочува со неговите стравови

Во 2008 година светската економија беше нестабилна, автомобилски компании банкротираа, а компанијата Тесла поминуваше низ тежок период. Главниот извршен директор на оваа компанија Елон Маск, се разведуваше во тој период. Сепак, тој успеа да го надмине тешкиот период и да напредува, носејќи паметни одлуки.
Како му успеа тоа? На самитот Даблин Веб Самит во 2013 година тој откри дека тајната е во тоа како се справувате со стравот и дека големите претприемачи во Силиконската Долина едноставно не се плашат и да доживеат неуспех.
"Стравот е конечен, надежта е бесконечна. Страв ни е од неуспех, но тоа не не спречува да се обидеме", рече тој.

Џеф Безос се смее

"Ако ме прашате мене, многу се смеам", рече основачот на Амазон во интервју за Академи оф ачивмент. Безос додава дека голем дел од стресот се должи на игнорирањето на работи што не треба да ги игнорирате.
"Стресот обично потекнува од непреземањето мерки за работите врз кои всушност имате контрола. Имам забележано дека откако ќе го идентификувам проблемот, ќе го направам првиот телефонски повик или ќе го пратам првиот мејл за да се реши раотата, дури иако не е целосно решена, ми дава чувство дека се справувам со ситуацијата. Тоа значително го намалува стресот од помислата дека нештата стојат во место."


Текстот е прочитан 771 пати.
#
Караѓорѓевиќ на сексуално лекување во Буљарица, Туѓман во кревет со маќеата
Филмски локации за светските патници
Нема добар секс со политички противник
Плавшиќ открива пикантерии по излегувањето од затворот во Хаг: Милошевиќ ја газеше Библијата, Караџиќ е најголемиот шкопен петел
Патуваме, уживаме и правиме пари
Пат околу светот за 80 дена со велосипед
15 минути дремка на секои 4 часа
Маша го прегази Путин
Од униформа во бикини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter