Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.03.2017, 14:40

АВСТРИСКИОТ СКИЈАЧ ГО НАДМИНА МАРК ЏИРАРДЕЛИ

Рекорден шести голем кристален глобус за Хиршер

Само два дена откако наполни 28 години, Марцел Хиршер се запиша во историјата на скијањето, откако по рекорден шести пат, и тоа во низа, го освои големиот кристален глобус на Светскиот куп.

Австриецот го потврди ова со победата на саботната велеслаломска трка во Крањска Гора, со што направи недостижна предност од 504 бода во однос на второпласираниот Кјетил Јансруд. За Хиршер, ова е 44. победа во Светскиот куп и, истовремено, му припадна малиот глобус во велеслалом.
- Да бидам искрен, ова е се уште премногу за мене во моментов. Чувството е неверојатно, невозможното стана возможно. Пресреќен сум со овие два глобуса, тоа е големо олеснување - изјави Хиршер.
Тој на вечната листа го надмина Марк Џирардели, кој своите пет глобуси ги освои за период од девет години (1985, 1986, 1989, 1991 и 1993).
Кај дамите, шест севкупни титули има само Анемари Мозер-Прел, освоени меѓу 1971 и 1979 година.


Текстот е прочитан 329 пати.
#
Федерер стана најстар освојувач на Мастерс титула
Спарс повторно победува, триото на Кливленд даде 101 поен
Шакира и Пике нема да дојдат на свадбата на Меси
Мика Хакинен се врати во формула 1
Во еден ден два пати срушен светскиот рекорд
Шарапова се "убивала" од пиење
Стриптизета е газдарица на Несторовски и на Трајковски
Мејведер и Мекгрегор ќе инкасираат по 100 милиони долари
Јусеин Болт лудуваше на карневал на Карибите
Ние сме најнапаѓачката екипа на светот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
Јапонскио производител ја претстави новата генерација на "Икс В", но надво...
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
Освен обележувањето на 60-годишнината од појавувањето на "фијат 500", или ...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter