Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

01.03.2017, 13:11

ПОРАДИ МЕТАБОЛИЧКО НАРУШУВАЊЕ

Марио Геце ја прекинува кариерата

Човекот кој $ ја донесе светската титула на Германија на првенството во 2014 година, Марио Геце, ќе мора да ја прекине кариерата на неопределен временски период, објави Борусија Дортмунд.

Кај Геце е дијагностицирано метаболичко нарушување, односно нарушена размена на материи во неговиот организам, поради што се соочуваше со проблеми да одржи оптимална телесна тежина во последниве неколку години. Тоа го покажале темелни медицински прегледи на играчот.
- Прегледите покажаа дека Марио има метаболичко нарушување. Тој веднаш ќе прекине со секакви физички активности - се наведува во соопштението на Борусија Дортмунд.
- Во моментов закрепнувам и давам сè од себе да се вратам на тренинзите што е можно побрзо за да може да му помогнам на тимот и за да ги постигнеме сите наши заеднички цели - изјави Геце, кој има 62 настапа на репрезентацијата на Германија и 167 настапи во бундеслигашката конкуренција, за Баерн Минхен и за Борусија Дортмунд.
Инаку, дел од медиумите пишуваат дека Геце ја има истата болест како и Бразилецот, Роналдо или поточно тоа е проблем со штитната жлезда поради која "феноменот" реши да се пензионира.


Текстот е прочитан 1185 пати.
#
Федерер стана најстар освојувач на Мастерс титула
Спарс повторно победува, триото на Кливленд даде 101 поен
Шакира и Пике нема да дојдат на свадбата на Меси
Мика Хакинен се врати во формула 1
Во еден ден два пати срушен светскиот рекорд
Шарапова се "убивала" од пиење
Стриптизета е газдарица на Несторовски и на Трајковски
Мејведер и Мекгрегор ќе инкасираат по 100 милиони долари
Јусеин Болт лудуваше на карневал на Карибите
Ние сме најнапаѓачката екипа на светот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
Јапонскио производител ја претстави новата генерација на "Икс В", но надво...
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
Освен обележувањето на 60-годишнината од појавувањето на "фијат 500", или ...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter