Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

02.04.2017, 08:54

РОМЕО - АСПАР АЦЕВСКИ, КРЕАТОР НА НАКИТ И НА КРУНИ ОД БАКАР

Накит и за украсување и за лекување

Ромео Ацевски, меѓу битолчани познат како Аспар, професионален фотограф кој долги години држел фотографски дуќан во Битола, последниве години љубовта кон фотографијата ја дели со уште една пасија - изработка на накит, круни и на сувенири од бакар и од месинг, украсени со полускапоцени камења и со кристали.

Ромео Аспар за себе вели дека учествувал на многу изложби на уметничка фотографија, а последните самостојни изложби му биле во Австралија, во сите поголеми градови каде што има Македонци, на тема Стара битолска архитектура и Напуштени македонски села. Но последниве три години најголемо задоволство му претставува изработката на накит и на други предмети, со рачно гравирање на бакар...

За целиот текст кликнете тука.

Анета Стојковска


Текстот е прочитан 1014 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Масовен марш и денеска „За заедничка Македонија“: Остануваме на улиците колку што е потребно! (ФОТО)
Сибир се стопи (Жешко фото)
Околу 1.500 вљубеници во зимските спортови во оскудна облека се собраа на ...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter