Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.03.2017, 12:46

ИНТЕРВЈУ НА АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ЗА "ФОКС ЊУЗ"

Путин е тврд орев

САД, 20 март - Претседателот на САД, Доналд Трамп го нарече неговиот руски колега Владимир Путин "тврд орев", пренесува "Спутник".

Американскиот претседател во интервју за Фокс њуз го замолиле во два збора да опиште лица од политиката и забавата.
Измеѓу останатите, го прашале како би го окрактерзирал Владимир Путин.
"Не го познавам, но сигурно е тврд орев. Не знам што прави за Русија, но во некој момент ќе дознаеме", вели Трамп.
Претседателот ги коментирал и зачестените напади на Демократската партија на неговата администрација.
"Тоа што се случува во Вашингтон е ужасно. Ние имаме одреден број на луѓе кои се занимаваат со протекување информации. Тие едноставно не го почитуваат законот и ние мораме тоа да го промениме", вели Трамп.
На прашањето дали поранешниот претседател Барак Обама би можел да биде режисер на таа кампања , Трамп одговорил "сс е можно".Ѕидот кон Мексико да биде убав за око

Американското Министерство за национална безбедност распиша конкурс за идејно решение за ѕидот кон Мексико, наведувајќи дека би било идеално да е висок девет метри, а делот кон САД да биде "убав за око".
Претседателот Доналд Трамп вети дека Мексико ќе ги врати парите на САД вложени во изградбата на ѕидот, но властите во Мексико неколкупати отфрлаа таква идеја.


Јункер: Мора сериозно да го сфатиме Трамп

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер во интервју за германскиот неделник Билд ам зонтаг предупреди дека трговска војна меѓу Соединетите Американски Држави и Европа би била штетна за двете страни.
Тој истакна дека треба сериозно да се сфатат протекционистичките коментари на Доналд Трамп и да се биде подготвен.


Текстот е прочитан 618 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Масовен марш и денеска „За заедничка Македонија“: Остануваме на улиците колку што е потребно! (ФОТО)
Сибир се стопи (Жешко фото)
Околу 1.500 вљубеници во зимските спортови во оскудна облека се собраа на ...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter