Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

29.03.2017, 19:03

Убавините на Охрид презентирани во Москва: Македонија посакувана туристичка дестинација

Во рамките на воспоставената пракса на промоција на охридската туристичка понуда во европските метрополи, денес туристичка презентација на Охрид се одржа во главниот град на Руската Федерација.

Во хотелот „Златен прстен“ во центарот на Москва се одржа промотивна средба на претставниците на Општина Охрид, предводена од градоначалникот Никола Бакрачески, на која присуствуваа поголем број руски туроператори, новинари и амбасадори од балканските земји.

Презентацијата ја отвори амбасадорот на Република Македонија во Руската Федерација, Гоце Карајанов кој пред присутните се осврна на досегашната соработка меѓу двете земји во сферата на туризмот. Посебен акцент во неговото излагање беше ставен на програмата за субвенционирање на туроператорите заинтересирани за носење руски туристи во Република Македонија. Карајанов потврди дека, во Русија, интересот за патување во Република Македонија секоја година е се поголем, за што придонесува и укинувањето на визниот режим за руските државјани.

Од своја страна градоначалникот Бакрачевски, се осврна на некои научни и историски факти што ја потврдуваат традиционалната поврзаност на Охрид и Охридската Архиепископија со рускиот народ и Русија.

– Охрид е вековна ризница на цивилизациите, отворен музеј, но и најпознат туристички центар на Република Македонија. Град, кој заедно со Охридското Езеро, едно од трите најстари езера во светот, е под заштита на УНЕСКО, и е се попрепознатлив како топ- туристичка дестинација во светот, град во кој очекуваме да имаме што повеќе посетители од Москва и Руската Федерација, рече тој.

Бакрачески ги повика присутните да дојдат во Охрид и Македонија и да почувствуваат дел од богатото културно, историско, духовно и природно наследство на Охрид.

На средбата беа презентирани и можностите за унапредување на соработката во делот на туризмот, пред се религиозниот туризам и комбинираните тури со соседните држави на Република Македонија.

Средбата беше заокружена со видео-презентации на кои беа претставени убавините на Охрид и поединости од охридската туристичка понуда. Коктелот после средбата беше искористен за средби и разговори претставництеи на туристичкиот бизнис во Русија, од кои произлегоа иницијативи за отпочнување конкретна соработка во туризмот.

Во насока на привлекување туристи од сите можни дестинаци, Општина Охрид планира во септември да организира промотивна тура за презентација на охридската туристичка понуда, во које е предвидено и присуство на руски туристички субјекти.
На презентацијата и претходеше одвоена средба на делегацијата во Федералната агенција за туризам на Руската Федерација на која беа разгледувани институционалните можности за соработка во областа на туризмот. Руската страна потврди дека е подготвена да ги прошири информациите за можностите кои ги нуди Република Македонија и Охрид како нејзини најголем туристички центар пред што поголем број заинтересирани оператори, вклучително и во руските региони.


Текстот е прочитан 576 пати.
#
Министерот Нухиу најави оставка, бара одговорност и од други функционери во МВР
ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
Груевски: Насилството не е решение, насилниците ќе бидат изведени пред суд
За заедничка Македонија: Не оправдуваме никакво насилство, денеска им се случи народ на тие кои се обидоа да направат државен удар
Министорот Тодоров со екипите на брзата помош им помагаше на повредените
Стотина повредени на двете страни, приведени нема
Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Влатко Ѓорчев ги бранеа нападнатите колеги од СДСМ
Нухиу: Навреме беше формиран оперативен штаб, но полицијата не си ја заврши работата
Иванов со апел за смирување на тензиите и лидерска средба кај него
МВР за евакуирањето на пратениците од Собранието

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter