Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.04.2017, 13:02

Почесниот конзул на Македонија во Барселона уапсен за убиство на своите деца

Марио Деус, почесен македонски конзул во Барселона, кој е шпански државјанин, е уапсен во Јужна Африка поради сомневање за убиство на своите тригодишни близнаци.

Според деталите од јужноафриканската полиција, телата на близнаците, момче и девојче, ги пронашла нивната мајка Ј.Е. која е швајцарска државјанка во летната резиденција на Деус во Хоунг Беј, блиску Кејптаун. Кога таа стигнала во вилата, Деус влегол во нејзиното возило и побегнал, но подоцна бил уапсен во Кејптаун.

Како што пренесуваат Ел Паис и Еуропа прес, истрагата се уште не го соопштила мотивот за ова злосторство, а не се разјаснети ниту околностите под кои тоа е извршено.

Според полицијата, Деус наскоро ќе биде изведен пред суд за две убиства и за кражба на автомобил.

Улогата на почесен конзул е поразлична од таа на конзул од кариера, функција која во Шпанија е исклучиво резервирана за дипломати. Почесните конзули, пак, најчесто се бизнисмени или претприемачи. Почесниот конзул, кој ја претставува земјата во области каде таа има мала присутност и влијание, најчесто е државјанин на друга земја и треба да има добри контакти со властите и бизнис секторот во земјата каде ја обавува таа функција. Може да биде почесен конзул на две или повеќе земји истовремено.

МНР побара потврда за информациите за почесниот конзул во Шпанија

Министерството за надворешни работи на Република Македонија соопшти дека преку Амбасадата во Мадрид е побарана верификација на информациите објавени во шпанските медиуми за наводно апсење на почесниот конзул на РМ во Барселона, Марио Деус, обвинет за убиство на двете малолетни деца, од Министерството за надворешни работи и Министерството за внатрешни работи на Кралството Шпанија.

- По добивање соодветни информации ќе бидат разгледани опциите за одземање, односно задржување на неговиот статус почесен конзул на РМ во Кралството Шпанија, информираат од МНР.

Марио Деус, почесен македонски конзул во Барселона, кој е шпански државјанин, е уапсен во Јужна Африка поради сомневање за убиство на своите тригодишни близнаци.

Според деталите од јужноафриканската полиција, телата на близнаците, момче и девојче, ги пронашла нивната мајка Ј.Е. која е швајцарска државјанка во летната резиденција на Деус во Хоунг Беј, блиску Кејптаун. Кога таа стигнала во вилата, Деус влегол во нејзиното возило и побегнал, но подоцна бил уапсен во Кејптаун.

Како што пренесуваат Ел Паис и Еуропа прес, истрагата се уште не го соопштила мотивот за ова злосторство, а не се разјаснети ниту околностите под кои тоа е извршено.

Според полицијата, Деус наскоро ќе биде изведен пред суд за две убиства и за кражба на автомобил.

Улогата на почесен конзул е поразлична од таа на конзул од кариера, функција која во Шпанија е исклучиво резервирана за дипломати. Почесните конзули, пак, најчесто се бизнисмени или претприемачи. Почесниот конзул, кој ја претставува земјата во области каде таа има мала присутност и влијание, најчесто е државјанин на друга земја и треба да има добри контакти со властите и бизнис секторот во земјата каде ја обавува таа функција. Може да биде почесен конзул на две или повеќе земји истовремено.


Текстот е прочитан 1768 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter