Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

14.12.2016, 13:40

СОВЕТОТ НА СКОПЈЕ ИЗГЛАСА ИЗМЕНИ ВО ЈАВНИОТ ПРЕВОЗ

Линијата 28 до Македонско село, од пробна, станува редовна

Нови возни редови се направени на линиите 7, 17, 18а, 21Б, 28, 56, 56а, 65а, а корекција на одредени термини има на линиите 15, 15А, 24, 65В, 11, 11а, 18, 33, 44, 58, 58а, 58б, 80а, 163 и 165, стои во одлуката за измените во јавниот превоз

Дел од линиите на Јавното сообраќајно претпријатие "Скопје" имаат нови термини на поаѓање во постоечките возни редови, има промена на траси на некои линии, поместување и продолжување на трасите и дополнување на мрежата на линии со нови, досега пробни линии.
Советот на Скопје вчера ги изгласа измените, кои се засновани на информации добиени од граѓани корисници на јавниот превоз, барања од корисници за подобрување на квалитетот на превозот, предлози добиени од средби со граѓани од урбани заедници, а дел од измените се резултат на податоци од снимања на линиите и анализирање на податоците од системот за АВЛ и "Смарт тикетинг"."Пробната линија со број 28 до Македонско село станува редовна линија, линијата 13, наместо Железара-Кисела Вода (игралиште), се менува во Железара-Кисела Вода, линијата 24, наместо Кисела Вода(Припор) - Тафталиџе2, се менува во Кисела Вода (Припор, игралиште)-Тафталиџе2. Линијата 65 В се менува во Транспортен центар - Стајковци(Инџиково, Црешево, пат за Брњарци). Поради воведувањето нови линии и продолжувањето на линии зголемен е бројот на возила и на возачи. Нови возни редови се направени на линиите 7, 17, 18а, 21Б, 28, 56, 56а, 65а, а корекција на одредени термини има на линиите 15, 15А, 24, 65В, 11, 11а, 18, 33, 44, 58, 58а, 58б, 80а, 163 и 165, стои во одлуката за измените во јавниот превоз.
Сите измени, од ЈСП велат дека патниците ќе можат да ги најдат на нивната веб-страница. Одлуката за измените во превозот официјално стапува во сила осмиот ден од објавувањето во "Службен гласник на Град Скопје", но ЈСП потсетува дека дополнително ќе ги информира патниците за тоа од кога ќе почнат да се применуваат измените. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 1054 пати.
#
Сендвичи за луѓето на улица
И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"
Пцовиса Аби, братчето Кан остана само
Во Карпош нема да има зонско паркирање

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter