Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

14.12.2016, 13:40

СОВЕТОТ НА СКОПЈЕ ИЗГЛАСА ИЗМЕНИ ВО ЈАВНИОТ ПРЕВОЗ

Линијата 28 до Македонско село, од пробна, станува редовна

Нови возни редови се направени на линиите 7, 17, 18а, 21Б, 28, 56, 56а, 65а, а корекција на одредени термини има на линиите 15, 15А, 24, 65В, 11, 11а, 18, 33, 44, 58, 58а, 58б, 80а, 163 и 165, стои во одлуката за измените во јавниот превоз

Дел од линиите на Јавното сообраќајно претпријатие "Скопје" имаат нови термини на поаѓање во постоечките возни редови, има промена на траси на некои линии, поместување и продолжување на трасите и дополнување на мрежата на линии со нови, досега пробни линии.
Советот на Скопје вчера ги изгласа измените, кои се засновани на информации добиени од граѓани корисници на јавниот превоз, барања од корисници за подобрување на квалитетот на превозот, предлози добиени од средби со граѓани од урбани заедници, а дел од измените се резултат на податоци од снимања на линиите и анализирање на податоците од системот за АВЛ и "Смарт тикетинг"."Пробната линија со број 28 до Македонско село станува редовна линија, линијата 13, наместо Железара-Кисела Вода (игралиште), се менува во Железара-Кисела Вода, линијата 24, наместо Кисела Вода(Припор) - Тафталиџе2, се менува во Кисела Вода (Припор, игралиште)-Тафталиџе2. Линијата 65 В се менува во Транспортен центар - Стајковци(Инџиково, Црешево, пат за Брњарци). Поради воведувањето нови линии и продолжувањето на линии зголемен е бројот на возила и на возачи. Нови возни редови се направени на линиите 7, 17, 18а, 21Б, 28, 56, 56а, 65а, а корекција на одредени термини има на линиите 15, 15А, 24, 65В, 11, 11а, 18, 33, 44, 58, 58а, 58б, 80а, 163 и 165, стои во одлуката за измените во јавниот превоз.
Сите измени, од ЈСП велат дека патниците ќе можат да ги најдат на нивната веб-страница. Одлуката за измените во превозот официјално стапува во сила осмиот ден од објавувањето во "Службен гласник на Град Скопје", но ЈСП потсетува дека дополнително ќе ги информира патниците за тоа од кога ќе почнат да се применуваат измените. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 1264 пати.
#
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter