Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.12.2016, 12:42

МНТ СО КОМЕДИЈАТА НА МОЛИЕР МУ ПРКОСИ НА ПАРИСКИОТ "КОМЕДИ ФРАНСЕЗ"

Лицемерството го полни секој празен простор

Вечерва во Македонскиот народен театар ќе се одржи премиерата на "Тартиф", од Молиер, во режија на бугарскиот режисер Галин Стоев, кој овој драмски текст, пред две години го постави во "Комеди франсез" во Париз, што е Дом на трупата на Молиер.

Главната улога ја игра Драган Спасов - Дац, кому улогата му е прва по преминувањето од Драмски театар во МНТ. Драмата е напишана во 17 век и актуелна, како што велат од тимот, зашто тематизира безвременска тема - лицемерството на поединецот како метафора за хипокризијата во самото општество.
Стоев, кој со "Комеди франсез" соработува од 2007 година, вели: "За мене беше важно претставата да е многу поразлична од таа во Париз, да се вклопува во локалниот контекст за да стане претстава која прво би имала смисла тука". Тој додава оти му било важно да прикаже дека нема само еден лицемер Тартиф, а дека другите се мили и драги, туку да каже дека лицемерството се јавува онаму каде што се појавува празен простор. "Сите ние сме соучесници во тоа лицемерство", додава Стоев, кој во МНТ се враќа по 1999 година кога ја режираше "Антигона во Техноленд". Во меѓувреме, изгради успешна европска кариера и живее во Париз.Дац е задоволен од процесот и од тоа што, по 23 години, повторно е на сцената со својот колега и другар од студентските денови Ѓорѓи Јолевски. Единствено што му било напорно, рече, бил текстот во стих.
Јолевски го игра Оргон, за кого вели оти е празен, рамнодушен и без чувства, како и секој политичар и бизнисмен на современоста. Тој одлично се вклопува во лицемерството на гнилото семејство.
Во екипа се и: Даница Георгиевска, Владимир Јачев, Тања Кочовска, Дарја Ризова, Оливер Митковски, Катина Иванова, Никола Ацески, Александар Микиќ, Кире Ѓоревски и Тања Ивановска.
Сценограф е Венелин Шурелов, костимограф Елица Георгиева, а композитор Саша Карлсон. (Б.Н.)


Текстот е прочитан 488 пати.
#
Детско срце во тело на чудовиште
МКЦ доби "АПоТЕКА" за 45. роденден
Каде и како се школувале децата бегалци
МКЦ го слави 45. роденден
Музичарите со солзи и празен пулт го испратија маестро Ѓумар
Ана Пандевска е прва во две категории
Комеморацијата за маестро Ѓумар е в среда во 11 часот во МОБ
"Ничија земја" од Венеција стигна во Скопје
Наградени 13 композиции на вториот конкурсен рок за создавање класична музика
Почина актерскиот првенец Сефедин Нуредини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Најзгодните светски ѕвезди во бикини за 2016
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Паштета со 'фстаци
Приготвување: во загреаниот путер малку пропржете ги ситно сечканите кроми...
Site Meter