Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

04.02.2017, 08:01

ЗАМП ЈА ТРГНА ЗАБРАНАТА ОТКАКО СОКОМ МАП НЕ ПРОРАБОТИ

Може да се пушта македонска музика

Од вчера е тргната забраната за емитување на македонска музика од репертоарот на Здружението за заштита на авторските права, соопшти ЗАМП. Вон сила се ставени и одлуките за забрана за емитување на српска, хрватска, босанска, словенечка и на црногорска музика.

"Ве известуваме дека со одлука на Собранието на ЗАМП од 2.2.2017 година се става вон сила забраната за јавно емитување авторски музички дела од репертоарот на ЗАМП, која со одлука на Собранието на ЗАМП беше донесена на 17.9.2016 година. Со оглед на тоа што истекоа сите законски рокови да почне со работа новоформираното здружение СОКОМ МАП, надминати се сите опасности кои се закануваа да го обезвреднат авторскиот труд, авторските права и музичките дела на авторите од земјава, ЗАМП ги известува трговските радиодифузни друштва дека од 3.2.2017 година можат да продолжат со јавно емитување на музички дела од репертоарот на ЗАМП", стои во соопштението на ЗАМП.
Здружението за заштита на авторските музички права им се заблагодарува на трговските радиодифузни друштва кои докрај ја почитуваа забраната и со тоа им дадоа безрезервна поддршка на авторите да ги остварат нивните загарантирани уставни и законски права.
"Им се заблагодаруваме и на здруженијата од Србија, Хрватска, Словенија, Црна Гора и од Босна и Херцеговина кои застанаа на страната на ЗАМП и забранија емитување на авторски музички дела од нивниот репертоар во земјаваа, се потенцира во соопштението.
Од ЗАМП велат дека забраната ги лиши македонските корисници од задоволството да слушаат домашна музика, но се надеваат оти веќе нема да се повтори овој чин.
Текстот е прочитан 1243 пати.
#
Проф. д-р Гордана Силјановска: Тиранската платформа е неуставна и води кон федерализација на државата
Младите генерации излегоа „За заедничка Македонија“ (Фото)
ИЛИЕВСКИ: Загрижени родители храбро излегоа за иднината на Македонија
Претседателе, „За заедничка Македонија“ е со Вас
Во живо - „За заедничка Македонија“ 25-ти ден за унитарна Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги бие битките на Заев
Постигнат договор за Комисијата за прашања на изборите и именувањата
Анкета на ИПИС: Изборите не ја решиле кризата, потребни се нови
Нови истраги на СЈО, медиумите ги спуштија камерите
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter