Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

14.09.2016, 20:43

АВТОМОБИЛИ

ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ ДИЗАЈНЕР ЗА МЕРЦЕДЕС, СЛАВЧЕ ТАНЕВСКИ ГО ПРЕТСТАВИ СВОЈОТ МОДЕЛ ГЛЦ КУПЕ

Цртав автомобили уште во градинка

Новиот "мерцедес ГЛЦ купе", прв сериски автомобил комплетно дизајниран од Македонецот Славче Таневски, вчера беше претставен во салонот на "Мерцедес" на "Мак Аутостар" во Скопје. Првите луѓе на "Мерцедес", најстариот производител на автомобили во светот, го ангажирале Славче во дизајнирање на овој автомобил, а интересно е тоа што на "мерцедесот ГЛЦ купе", како дизајнер Славче работел сам. Најчесто праксата при дизајнирање на автомобили, секаде во светот, да работат повеќе дизајнери.

"Со оглед на тоа дека дизајнирањето е долготраен процес, кој трае 3-4 години, од она што е нацртано на хартија, па до конечната форма, навистина се изначекав додека да го видам мојот автомобил на улица", изјави 28-годишниот Славче.
Тој на автомобилот започнал да работи во 2011 година, откако се вработил во "Мерцедес", кое е и негово прво вработување по дипломирањето. Славче учествувал на конкурсот по дизајн, на кој победил. Потоа почнал да работи хонорарно, за на крај, откако ја покажал својата скица, да добие шанса од првите луѓе на "Мерцедес", исклучиво сам да го дизајнира "мерцедесот ГЛЦ купе".
Македонскиот дизајнер во "Мерцедес" открива дека идеите за дизајните на автомобилите доаѓаат од секаде, па дури и од автомобилите во цртаните филмови.
Неговиот "мерцедес" тој го опишува како спортско корисно возило, кое кога се вози дава чувство на уживање.
"Подлогата е доволно одвоена од земја за да може да се вози и на високи терени", додава Славче. Автомобилот со ознака "ГЛЦ купе", беше долгонајавуваниот модел на "Мерцедес", а своето деби го имаше на Саемот за автомобили во Њујорк.

45.000 евра за купето на Славче

Овој модел е долг 473 сантиметри, висок 160 сантиметри и со меѓуоскино растојание од 283 сантиметри.
Во понудата кај серискиот модел на почеток ќе има два дизелски агрегати, еден бензинец и хибридна верзија. Во Германија се очекува да биде со цена од околу 45.000 евра.

Уште како дете возев се што е на тркала

"Ретко се добива шанса еден дизајнер сам да дизајнира возило. Сепак, мене ме познаваа како студент од студиите на факултетот во Минхен, и ете, штом се вработив во 'Мерцедес', ја добив шансата и довербата да го направам ова", вели Славче, кој пред да замине во Минхен, првата година по студии ја завршил на Машинскиот факултет во Скопје.
Тој открива дека уште како мал, пред да тргне во градинка, почнал да црта скици со автомобили. Но, и дека постојано играл со коли, или како вели "возев сe што е на тркала".

А. Георгиев
фото. В. Тануровски


Текстот е прочитан 14613 пати.
#
Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Масовен марш и денеска „За заедничка Македонија“: Остануваме на улиците колку што е потребно! (ФОТО)
Сибир се стопи (Жешко фото)
Околу 1.500 вљубеници во зимските спортови во оскудна облека се собраа на ...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter