Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.04.2017, 12:03

Баша: Рама од Албанија направи држава на криминалот

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, го обвини актуелениот премиер на Албаија, Еди Рама дека е поврзан со организираниот криминал и дека се плаши од слободни и фер избори.

- Светот на криминалот е единствена надеж за Еди Рама за да се спаси од судот на изборите. Рама се обидува да ја одбрани државата на криминал што тој ја создаде и со која владее овие четири години, рече Баша. во обраќањето од шаторите поставени пред албанската Владата, каде опозицијата протестира од 18 февруари.

Како што јави дописникот на МИА, изјавта на Баша следеше по пораката на Рама дека формирањето техничка влада, што го бара опозицијата, нема да се случи и оти парламентарните избори во земјата ќе се одржат на 18 јуни, дури и ако на нив не учествуваат опозициските партии.

Баша посочи дека Владата на Рама единствено е во слжуба на криминалот, а ни најмалку во служба на граѓаните и нивната благосостојба.

Тој уште еднаш повтори дека услов за решавање на политичката криза во земјата е формирање техничка влада.

- Нашиот услов, за кој нема преговори, е слободни и фер избори, кои не може да бидат организирани од Влада и премиер, кои се поврзани со главата и со нозете на криминалот. На техничката влада ќе и бидат доволни само сто дена за да ги раскине сите врски на земјата со организираниот криминал, смета лидерот на албанските демократи.

Според Баша, Албанците не се поделени, туку се единствени како никогаш до сега и од ден на ден се „се повоинствени во барањето за слободни избори, што во исто време ќе значи и нивна слобода“.

Бериша: Јас ги отворив депоата со оружје за да се вооружи ОВК

Поранешниот албански претседател и премиер Сали Бериша првпат јавно „се пофали“ дека дал огромна помош за поранешната Ослободитечна војска на Косово (ОВК), посочувајќи „значаен“ детаљ од 1997 година, јави дописникот на МИА,

Гостувајќи во телевизиска емисија, Бериша рече дека „по падот на комунистичкиот режим во Албанија, тој одлучил да ги отвори вратите на воените депоа со оружје“.

Тоа, како што посочува, го направил од две причини, за да се постигне рамнотежа меѓу вооружените противници и неговите подржувачи и за да се вооружат Албанците од Косово.

- Дури ние како партија се организиравме да даваме оружје без пари, иако можеби се случувало и да се продава. Но,јас ги отворив воените депоа за да се вооружи ОВК, изјави Бериша.

Во познатите пролетни немири што се случија во Албанија во 1997 година, од воените депоа беа однесени над 700 илјади париња оружје, како и повеќе од 1,5 милони куршуми. Добар дел од нив, како што и тогаш јавуваа медумите завршиле во Косово.


Текстот е прочитан 1417 пати.
#
„Вечерње новости“: Турски разузнавачи ја туркаат идејата на Рама и Тачи за Голема Албанија
Емануел Макрон и Марин Ле Пен одат во вториот круг за претседател на Франција
Хидвеги: Сорос даде 3 милиони евра за да создаде опозиција во Унгарија
Французите гласаат, ЕУ се тресе
Косовски медиуми: Можно е Харадинај да биде кандидат на опозицијата на вонредните избори во Косово
Трамп: Со Меркел почувствував „неверојатна хемија“
20 деца загинаа во сообраќајна несреќа во Јоханесбург
Напаѓачот од Шанзелизе бил потенцијален радикален исламист
ИД ја презеде одговорноста за нападот на Елисејските полиња во париз
Еден полицаец убиен, а еден ранет во престрелка на Шанзелизе во Париз

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter