Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.02.2017, 09:40

ФУДБАЛОТ Е ЖИВОТЕН СТИЛ НА СРПСКАТА ФУДБАЛЕРКА И СУДИЈКА, ЈЕЛЕНА ПОЛИЌ

Дама во потпетици, воинка во копачки

Женскиот фудбал во светот буди ист жар кај љубителите на најважната споредна работа како и машкиот.

Голем придонес во развојот на женскиот фудбал во регионот дава Јелена Полиќ, фудбалерката и потпретседател на ЖФК Рад од Белград и фудбалски судија.
Како некој кој во толкава мера се посветил себесе на зелениот терен и некој кој основал два белградски женски клубови, Јелена има што да каже за овој спорт.
Неретко на стадион поминува по 15 часа дневно и било со тренинг било со судење се развива себеси. Со излегувањето на теренот Јелена од воин се претвора во дама, но нејзината љубов кон фудбалот не престанува и тогаш.
- Уживам гледајќи ракомет и атлетика, но фудбалот е нешто посебно. Тој е мојот животен стил - вели Јелена.
Мотото на машкиот клуб ФК Рад е "најдобрите во градот тренираат во Рад". Јелена за своите фудбалери направи мото "најубавите во градот тренираат во Рад".
- Мотото е повеќе од симпатично. Докажавме дека фудбалот и женственоста одат едно со друго. Коментарите се воглавно позитивни, иако има и такви кои мислат дека треба повеќе да играме отколку да се сликаме. Но, резултатите говорат за себе.
Јелена зборува за предрасудите во фудбалот откако работи како судија.- Точно пет години сум фудбалски судија. На почетокот ме следеа предрасуди и реакции кога се појавував во жолтиот дрес, но сега има се повеќе девојки кои почнуваат судиска кариера. Веќе ми стана симпатично кога од трибините ќе ми дофрлат "оди дома готви" или "фудбалот не е за тебе". За разлика од фудбалерите кои често реагираат бурно на одлуките, девојките се џентлменски настроени. Фактите се јасни. Женскиот фудбал никогаш не може да биде машки поради физичките предиспозиции. Кога судам, допуштам погруба игра, а на нивните побуни велам "фудбалот е машка игра" - додава Јелена.
Фудбалерката нема проблеми да се вклопи во улогата на дама и воин.
- Двете едно без друго се незамисливи. Улогата на "воин" ми помогна да решам некои проблеми. Додворувачите се зачудени зошто сум избрала баш фудбал, но кога ќе ги видат моите листови се им е јасно. Не е тешко да се освои срце на фудбалерка, но партнерот мора да прифати дека фудбалот ми е на прво место во животот. Не постои ништо што е блиску до чувствата кои ми ги предизвикува фудбалот. Кога не играм фудбал, го судам, кога не судам, работам на решавање на фудбалски проблеми, кога не работам, гледам фудбал, кога не гледам, пишувам за него. Едноставно, фудбалот сум јас - заврши Јелена чии омилени фудбалери се Зинедин Зидан и Андреа Пирло, а смета дека Пеле е најдобриот во историјата.


Текстот е прочитан 1038 пати.
#
Исланд го погоди бејби бум девет месеци по ЕП
Харден го доби дуелот со Вестбрук
Вињалес со триумф дебитираше за Јамаха
Карлеуша и Тошиќ во турско реално шоу
На Кливленд му виси првото место на Истокот
Чудесниот Буфон и уште почудесната Италија
Фетел го надмудри Хамилтон и го прекина постот на Ферари
Ова е најубавиот начин да се каже "збогум"
Вестбрук оствари трипл-дабл без промашување
Игуана прекина меч, па направи селфи со Хас

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter