Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.01.2017, 12:47

ПО ЕДНОМЕСЕЧНА РАБОТА НА БАЛКАНСКАТА КОПРОДУКЦИЈА

Во Мостар заврши снимањето на "Жаба"

Филмот е снимен според популарната драма на Дубравко Михановиќ, а македонски копродуцент е "Скопје филм студио"

Деновиве во Мостар, БиХ, заврши снимањето на филмот "Жаба", во режија на Елмир Јукиќ, копродукција меѓу "Рефреш прокашн" од БиХ, " Скопје филм студио" од Македонија, "Ливинг пикчрс" од Србија и "Пропелер филм" од Хрватска.
Главен продуцент е Адемир Кеновиќ, продуцент од македонска страна е Томи Салковски, од Србија е Димче Стојановски, и Борис Матиќ од Хрватска.
Автори на сценариото се Пјер Жалица и Елмир Јукиќ, а се базира на истоимената драма од Дубравко Михановиќ.
Театарската претстава "Жаба" е многу популарна, со повеќе од 250 изведби, и во изминатите девет години ги полни салите на театрите низ поранешна Југославија и на реномирани светски фестивали."'Жаба' зборува за посттрауматските состојби и безнадежноста, за силата потребна да се надминат пречките кои животот ги поставува и за постигнувањето среќа во секојдневниот живот со помош на малите нешта", велат од "Скопје филм студио".
Во филмот играат Емир Хаџихафизбеговиќ, Александар Сексан, Мирсад Тука и Моамер Касумовиќ.
Од Македонија се кинематограферот Дејан Димески и дизајнерот на звук Игор Поповски, сценографијата е на Хрватот Марио Ивезиќ, костимите се на Лејла Грахо (БиХ), Ламија Хаџихасановиќ - шминка (БиХ), а музиката ја компонираше Саша Лошиќ (БиХ).
Филмот доби поддршка од националните филмски центри на земјите копродуценти, како и поддршка од Фондот на Советот на Европа за поддршка на европски филмски копродукции Еуримаж.
Филмот се снимаше од почетокот на месецов во Сараево, а вкупниот буџет е половина милион евра.
(Б. Н.)


Текстот е прочитан 478 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Граѓаните бараат избори за излез од кризата - 57-ми ден протести на „За заедничка Македонија“ (Фотогалерија)
Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА денеска по 57-ми пат од пр...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter