Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.04.2017, 18:54

„За заедничка Македонија“: Ако пак се обидат со шверцерски избор на претседател на Собранието, знаеме како да одговориме

И официјално денешниот обид на шверцерски начин да се избере Претседател на Собранието не им успеа. Не им успеа и нема да им успее. Ова е голема победа за сите нас.

Ова на денешниот масовен протестен марш на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Скопје го истакна Богдан Илиевски, еден од организаторите на иницијатива.

Тој вели дека денеска не успеаја да изберат Претседател на Собранието, но тоа не значи дека нема повторно да се обидат.

-Мислеа дека ќе можат да не фатат на спиење, мислеа дека можат да не фатат на кондиција или на храброст. Па дали се нормални? Денеска се обидоа и не успеаја, тоа не значи дека нема да се обидат пак, меѓутоа, денеска победивме затоа што сме многу, затоа што сме сплотени, затоа што сме силни, затоа што ништо не криеме, затоа што ја сакаме оваа држава и нема да дозволиме никој да си игра со неа. Со народ не смеат да си играат. Со нас не смеат да си играат, тоа треба да им е јасно, порача Илиевски.

Вели дека формулата за победа е лесна, час и половина во денот посветени на Македонија, и како што вели, таа останува да биде земјата која ја сакаме.

Според него, ако не била граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, досега ќе успеаја да изберат Претседател на Собранието, ќе направеа инцидент.

– И власта ќе ја земеа оние кои од Македонија, мултиетничко општество за сите негови граѓани сакаат да направат бинационална држава, посочи Илиевски.


Текстот е прочитан 494 пати.
#
56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните не сакаат туѓи платформи
Миноски: Нови 72 милиони евра за малите и средните бизниси
СДСМ: Мнозинската волја на граѓаните ќе се реализира во разумен момент
СДСМ: Ја осудуваме изјавата на дебарскиот градоначалник Лата
Тодоров: Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето
Ниски температури во цела Македонија, земјоделците стравуваат од големи штети
ММФ и Светска банка: Македонската економија е стабилна и покрај политичката криз
ВМРО-ДПМНЕ: Нема да се реализира тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter