Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

28.03.2016, 14:04

Миленици

Мачка преживеа осум дена во кутија испратена по пошта

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА (АП) - Сијамска мачка по име Капкеик преживеа осум дена затворена во кутија откако нејзините сопственици случајно ја испратиле по пошта во друг дел на државата.

Капкејк во кутијата се нашла заедно со порачани ДВД дискови кои од југозападниот англиски град Корнвел биле испратени во 418 километри одалечен Западен Сосекс, во јужниот дел на земјата.
Примачот на поштата во кутијата најде тешко дехидрирана мачка, а потоа контактирал со Кралското здржение за спречување на суровост кон животните, барајќи помош. Од Здружението до сопственикот на мачката Капкејк дојдоа со помош на вграден микрочип.
- Кога сфативме дека исчезнала пред две недели беше најлошо, застрашувачко чувство. Ја баравме насекаде, изјави сопственичката на мачката Џули Багод, истакнувајќи дека заради сето ова се чувствува многу ужасно.
- Ставив се во кутијата и ја залепив, не знам како се најде во неа, додаде Багод. Ветеринарите соопштија дека на Капкејк ќе и биде потребно лекување, но дека брзо целосно ќе се опорави.


Текстот е прочитан 3440 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Масовен марш и денеска „За заедничка Македонија“: Остануваме на улиците колку што е потребно! (ФОТО)
Сибир се стопи (Жешко фото)
Околу 1.500 вљубеници во зимските спортови во оскудна облека се собраа на ...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter