Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

26.01.2017, 13:37

Здравје и убавина

8 продукти што ги топат мастите

Овие продукти го поттикнуваат метаболизмот, па всушност, додека јадете вие ги согорувате мастите

1. Јајца

Витаминот Б12, што го има во јајцата, му помага на вашето тело да ги согори мастите. Освен тоа, јајцата даваат чувство на ситост и ја спречуваат потребата од прејадување.

2. Путер од кикиритки

Или да е кремаст или густ, путерот од кикиритки е одличен извор на магнезиум кој ги поттикнува клетките ефикасно да ја метаболизираат енергијата.

3. Говедски бубрег

Немасното говедско месо е застапено со 90 отсто во овој производ, а тоа е чист протеин, за чие варење е потребно повеќе енергија отколку за мастите или за јаглехидратите.

4. Кисели краставички

Краставица со средна големина содржи само 7 калории, па затоа ќе ви биде потребно повеќе енергија за да го сварите овој солен, крцкав зеленчук.5. Сирење

Линоленската киселина во млечните производи му помага на вашето тело да ги согори мастите. Изберете кремасто сирење кое ќе ги задоволи вашите непца.

6. Зелен чај

Тој е пребогат со катехини, антиоксиданси за кои е откриено дека ги уништуваат мастите во организмот. Плус кофеинот, кој на вашето тело ќе му даде метаболички скок.

7. Авокадо

Авокадото е богато со добрите масти, кои ја спречуваат желбата по храна и со Л-карнитин, аминокиселина која ги става моторите од вашиот организам во погон.

8. Јогурт

Обичниот и јогуртот со ниска содржина на масти содржи пробиотици, корисни бактерии кои може да го намалат количеството на масти што вашиот организам ги апсорбира.


Текстот е прочитан 11414 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter