Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
ОД
ДО

15.04.2017, 21:15

Вардарки во фајнал 4 на ракометната Лига на шампиони

Ракометарките на Вардар уште еднаш го повторија она што претходните три сезони го постигнуваа, се пласираа на завршниот „Фајнал Фор“ турнир во Лигата на шампионите откако победија и во реванш натпреварот со Митјиланд, овојпат со 26:24.

Предноста од два гола од првиот натпревар (28:26) во Данска не беше гаранција за лесен меч, а гостинките во најголем дел од средбата беа рамноправен противник. Првото полувреме Митјиланд го заврши со водство од 12:11. Вардар овој сегмент од натпреварот го одигра неповрзано во редовите, со слаба реализација и многу технички грешки. Само во првото полувреме имаше 11 технички грешки, но и осум одбрани на Амандин Лејно. Среќа што и гостинките не беа доволно сконцентрирани, па и тие возвраќаа со грешки.

На почетокот на второто полувреме Митјиланд поведе со највисоки 15:12, резултат кој им одговараше. Во тие моменти тренерот на вардарки во игра ги внесе Тамара Мавсар и Сара Ристовска. Токму тие беа џокерите на Вардар, па македонскиот првак брзо израмние, а потоа преку Лекиќ и Пенезиќ дојде до водство. Потоа на сцена стапи Андреа Човиќ која имаше свои минути на линијата од шест метри. „Црвено-црните“ на пет минути до крајот ја имаа најголемата разлика од плус 4 (25:21), доволно за рутиниран финиш.

Ждрепката за полуфиналните двојки на Ф4 турнирот ќе биде во вторник во Будимпешта.

Во полуфиналето покрај Вардар се пласираа Будуќност и ЦСМ Букурешт, а последниот учесник ќе биде познат вечерва по натпреварот Ѓер – Мец.