Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.03.2017, 14:31

Филмот "Џган" на фестивал во Мексико

Филмот "Џган", по сценарио и во режија на Вардан Тозија, ќе има две прикажувања на Меѓународниот филмски фестивал во Гвадалахара, во официјална конкуренција во секцијата Панорама.

Како што велат од продукцијата "Дрим фактори", Фестивалот има големо значење за Мексико и се смета за еден од најважните на американскиот континент за промоција и дистрибуција на мексикански и ибероамерикански филмови, како и на најважните светски филмски достигнувања.
"Како фестивал на премиери на филмови од Латинска Америка, ФИЦГ служи како богат форум за креативна размена меѓу професионалци, режисери, критичари, студенти, како и публика од иберо Америка. Многу дебитантски филмови од веќе етаблирани и реномирани режисери од регионот ги имале нивните премиери токму на овој фестивал", соопшти "Дрим фектори".
Копродуцент на филмот е "Ред хеликоптер филмс" од Албанија.


Текстот е прочитан 500 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
Јапонскио производител ја претстави новата генерација на "Икс В", но надво...
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
Освен обележувањето на 60-годишнината од појавувањето на "фијат 500", или ...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter