Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.02.2017, 21:39

Aхмети: Потребно е решение за стабилност

На земјата и треба решение, но не какво било, туку кое ќе произведе стабилност, ќе го зајакне мирот, меѓуетничките односи и решение кое нуди сигурни гаранции за соодветни реформи во земјава, и дека ќе функционира владеењето на правото. Ова, како што изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети по средбата вечерва со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, биле принципите врз оносва на кои двајцата размениле ставови.

Тој рече дека го информирал Хан за сите пет опции кои ги разгледува партијата во контекст на излезот од кризата.

На новинарско прашање Ахмети изјави дека партијата има разговарано за коалициски договор за влада и со ВМРО-ДПМНЕ, а разговараат и со СДСМ.

– ДУИ не е партија која работи зад грб, туку разговараме и разменуиваме мислења со сите, рече Ахмети.

За постигнување каков било договор со СДСМ рече очекува писмена понуда, по што ќе свика седница на претседателството, која вели ќе биде подолга поради важноста на одлуката што треба да се донесе за земјата.

– Сакаме материјали на писмено. Без тоа нема потписи од ДУИ. Прво треба да видиме што пишува на тој лист, а потоа ќе се одлучи од страна на органите на ДУИ, рече Ахмети.


Текстот е прочитан 1490 пати.
#
Проф. д-р Гордана Силјановска: Тиранската платформа е неуставна и води кон федерализација на државата
Младите генерации излегоа „За заедничка Македонија“ (Фото)
ИЛИЕВСКИ: Загрижени родители храбро излегоа за иднината на Македонија
Претседателе, „За заедничка Македонија“ е со Вас
Во живо - „За заедничка Македонија“ 25-ти ден за унитарна Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги бие битките на Заев
Постигнат договор за Комисијата за прашања на изборите и именувањата
Анкета на ИПИС: Изборите не ја решиле кризата, потребни се нови
Нови истраги на СЈО, медиумите ги спуштија камерите
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter