Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.01.2017, 13:39

Здравје и убавина

Мозокот му помага на телото да се бори со бактериите

Мозокот не ги контролира само нашите мисли и основни физиолошки функции.

Неодамнешна студија покажува дека тој, исто така, го контролира начинот на кој нашето тело одговара на заканата од бактериска инфекција. Мозокот предизвикува зголемено производство на заштитната молекула ПЦТР1, која им помага на белите крвни зрнца да ги убиваат бактериите, објави Сајенс алерт.
Нашите тела се во постојан контакт со бактерии. Во повеќето случаи тие не претставуваат закана, бидејќи ние сме развиле заштитни системи со кои ги контролираме овие организми. Но, во некои случаи, особено кога заштитните системи на телото се ослабени, бактеријата може да нападне и да предизвика инфекција, а во екстремни случаи дури и сепса, која може да доведе до смрт.За да се најдат нови начини за борба против бактериите и особено поради фактот што тие стануваат резистентни на многу од антибиотиците, научниците се насочија кон централниот нервен систем.
Последното истражување откри дека намалување на ПЦТР1 молекулите ја намалува и способноста на макрофагите да ја убиваат ешерихија коли.
Многу е веројатно дека ќе успееме да му помогнеме на телото, со оптимизирање на концентрацијата на оваа и други заштитни молекули, и така да му помогнеме да се справи со повеќе инфекции, но и да се намали зависноста од антибиотиците.


Текстот е прочитан 3167 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter