Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.03.2017, 14:47

Користете природни кремови

За да ја заштитите својата кожа, најдобро е да користите природни препарати, кои не содржат хемикалии или штетни состојки, препорачува германското Здружение за заштита на животната средина.

Експертите од здружението во Берлин објаснуваат дека природните препарати, особено кремовите за сончање, содржат титаноксид или цинкоксид, кои ги блокираат УВА и УБВ-зраците, додека вообичаените кремови штитат само од УБВ-зраци. Научниците апелираат дека повеќето кремови содржат хемикалии, кои може негативно да влијаат на штитната жлезда или да предизвикаат алергија. На потрошувачите им се препорачува задолжително да ги читаат етикетите на препаратите и да утврдат дали тие се направени од состојки од органско потекло.


Текстот е прочитан 1330 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter