Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

08.02.2017, 09:58

Граѓаните најмногу бараат станбени и потрошувачки кредити

Условите за кредитирање во четвртиот квартал кај населението се олеснети, а побарувачката е зголемена за станбени и потрошувачки кредити, покажува анкетата во која учествувале 14 банки.

Според одговорите од банките, кај претпријатијата се исто така олеснети, а побарувачката е зголемена, но двојно послаба од претходната анкета на банкарите.

Анкетата покажува дека претпријатијата барале помалку кредити во споредба со очекувањата, а побавувачката кај населението е во рамки на очекувањата.

За првиот квартал од годината банките очекуваат да се задржи динамиката за олеснување на условите за крердити, а побарувачката за кредити да биде зголемена и кај претпријатијата и кај населението.


Текстот е прочитан 930 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Масовен марш и денеска „За заедничка Македонија“: Остануваме на улиците колку што е потребно! (ФОТО)
Сибир се стопи (Жешко фото)
Околу 1.500 вљубеници во зимските спортови во оскудна облека се собраа на ...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter