Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.02.2017, 12:55

НЕМА ОСВОЕНО ТИТУЛА ВЕЌЕ 27 ГОДИНИ, НО ИМА НАЈМНОГУ БОДОВИ

Ливерпул е најуспешниот тим во историјата на англискиот фудбал

Иако нема освоено титула цели 27 години, Ливерпул се уште е најуспешниот клуб во Англија според бројот на освоени бодови, категорија во којашто Манчестер јунајтед не е ниту меѓу најдобрите три екипи.

Изминатиот викенд, Јунајтед стана првата екипа која стигнала до бројката од 2.000 освоени бодови во Премиерлигата, но ако се земе далеку подолга историја, тој се наоѓа само на четвртото место.
Почнувајќи од 1888 година, Ливерпул има освоено вкупно 5.486 бодови, откако за тој период победил на 1.877 натпревари, а уште 1.009 пати одиграл нерешено во првенството.
На второто место е Арсенал, кој на 4.045 одиграни натпревари има освоено 5.448 бодови, па следува Евертон. Вториот тим од Ливерпул е рекордер според бројот на одиграни лигашки мечеви (4.429), остварувајќи скор од 5.270 бодови.
"Црвените ѓаволи" многу брзо би можеле да се пробијат на третата позиција на вечната листа, имајќи предвид дека во однос на Евертон заостануваат само 38 бодови.
Во топ-10 уште се Астон вила, Челзи, Тотенхем, Манчестер сити, Њукасл и Сандерленд.


Текстот е прочитан 862 пати.
#
Федерер стана најстар освојувач на Мастерс титула
Спарс повторно победува, триото на Кливленд даде 101 поен
Шакира и Пике нема да дојдат на свадбата на Меси
Мика Хакинен се врати во формула 1
Во еден ден два пати срушен светскиот рекорд
Шарапова се "убивала" од пиење
Стриптизета е газдарица на Несторовски и на Трајковски
Мејведер и Мекгрегор ќе инкасираат по 100 милиони долари
Јусеин Болт лудуваше на карневал на Карибите
Ние сме најнапаѓачката екипа на светот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
Јапонскио производител ја претстави новата генерација на "Икс В", но надво...
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
Освен обележувањето на 60-годишнината од појавувањето на "фијат 500", или ...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter