Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

23.06.2016, 21:47

Премиера на "мерцедес Е-класа" караван

Половина век после својот прв караван, "Мерцедес" го претстави неговиот далечен наследник од современата Е-класа.

Дека моделите на "Мерцедес" од различните сегменти се помалку меѓусобно се разликуваат и не е вест, па така новата Е-класа караван е обликувана по примерот на помалиот од Ц-класата.
Дизајнот на фаровите, предната маска и браникот се слични кај двата модела, а внатрешноста на возилото е пресликана од лимузинската верзија на Е-класата.
Е-класата има огромен функционален багажник со капацитет од 670 литри, а со максималните 1.820 литри (со спуштени седишта) го надмина претходникот за дури 135 литри. Новиот караван стандардно е опремен со електромеханичка врата на багажниот простор која се отвора со удар на стапалото под браникот во случај рацете да ви се зафатени, како и со самонивелирачко воздушно потпирање кое обезбедува каросеријата да има рамномерно растојание од земјата без оглед дали багажниот простор е празен или полн.
Моторизацијата се состои од четири бензинци и три дизел мотори. Основиот модел кај бензинците е Е200 со 2,0 литри и 184 КС, следен е Е250 со 211 КС, на оние кои не им е доволно можат да изберат Е400 4матик со 3,5-литарски В6 мотор кој развива 333 КС, а врв на бензинската понуда е Е43 4матик АМГ со 3,0-литарски мотор од 401 КС.
Дизел понудата ја отвора Е200 со 150 КС, следи Е220д со 194 КС и најсилниот Е350 чиј 3,0-литарски мотор произведува 258 КС. На почеток сите мотори ќе бидат стандардно споени со автоматски деветстепен менувач.
Новата Е-класа караван ќе може да се најде на европскиот пазар кон крајот на летото.


Текстот е прочитан 2357 пати.
#
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини
"Ц-Елизе" доаѓа освежен и поелегантен
"БМВ" ќе ги електрифицира сите модели до 2020 година
„Мерцедес-АМГ“ најбрзо возило со заден погон на Нирбургринг
"Мајбах С650 кабриолет" е најскапиот сериски модел на "Мерцедес"
"Ферари 250 ГТО" се продава за 52 милиони евра!

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter