Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.01.2017, 13:59

ЈСП СО СОВЕТ ДО ГРАЃАНИТЕ

Да се пријават возачите што немаат картички за продажба

Граѓаните задолжително да го запомнат бројот на автобусот, а не бројот на линијата на која вози, за да може да се санкционира возачот

До крајов на месецов, за да им се олесни на граѓаните да си обезбедат неперсонализирана картичка за јавен градски превоз, ваква картичка можат да купат од возачот во автобус. Таа чини 150 денари, со неа следуваат пет гратис возења со неограничен рок за нивно искористување, а потоа може да се надополни. Ваква картичка може да се купи и во билетарниците низ градот.
Но во изминативе денови, во некои од автобусите немаше да се купат картички.
"По најголемиот снег одев од Кисела Вода до Центар, затоа што ниту во автобусот на линија 24 ниту во 13 возачите немаа картички. Наводно, им се потрошиле. Истиот одговор го добив и кога, по пат, се обидов да се качам во автобусот со број 58, а потоа и во оној што вози на линија 41. Карти немаше ни во билетарницата кај Општина Кисела Вода. Таму ми одговорија дека вршеле само надополнување, а не и продажба на картички", се пожали Александар од Кисела Вода.Од ЈСП "Скопје" велат дека возачите имаат обврска секое утро со себе да понесат доволен број картички за да бидат услужени патниците. Но, како што велат, се случува некои од нив да не го сторат тоа.
"Се разбира дека ние го санкционираме таквото однесување, но мора да го знаеме бројот на автобусот во кој се случило тоа, затоа што на една иста линија возат повеќе автобуси. Затоа, доколку граѓаните имаат ваков или сличен проблем, задолжително да го запомнат бројот на автобусот, а не бројот на линијата на која вози", објаснуваат од Јавното претпријатие. Што се однесува до билетарниците, и тие, според ЈСП, мора да пријават кога картичките им се потрошени, за да им испорачаат од претпријатието нова тура.
(Ан. С.)


Текстот е прочитан 1228 пати.
#
Уривање на дивоградбата на "Самоилова" следната недела
Во Кисела Вода реализирани 80 отсто од проектите
Сендвичи за луѓето на улица
И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Оскар
Пишува Лејла САБИТ - Сон на секоја жена....

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter